Avatar billede fico Nybegynder
13. september 2001 - 21:10 Der er 28 kommentarer og
1 løsning

Forsættelse på http://www.eksperten.dk/spm/108042

Forsættelse på http://www.eksperten.dk/spm/108042
Avatar billede paask Nybegynder
13. september 2001 - 21:14 #1
Du behøver stadig ikke have den på 400 pts, men det er en sidebemærkning.

Jeg har arbejdet lidt med en \'fortsat rotation\', dvs. en duplicate movie clip oven i den gamle. Dvs. du så kan styre filmen med _xmouse samtidigt med en tweening af dine billeder/knapper er muligt.

Se på min .fla og sig hvad du ønsker ændret. Det jeg mangler nu er en forklaring på hvad det egentligt er du gerne vil have lavet... jeg mangler lidt forklaring.

mvh
paask
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
13. september 2001 - 21:18 #2
Jeg er her også stadig :-=)
Avatar billede paask Nybegynder
13. september 2001 - 21:20 #3
Yup... og vi har HELT sikkert brug for din ekspertise nikolaj...

Det der er mit problem nu er, at når en movie med buttons i bliver duplikeret (jvf. stream fra diktator.dk) så fungerer knapperne ikke?!
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
13. september 2001 - 21:23 #4
jo da de gør. Det kommer lidt an på hvordan de laves...
Avatar billede paask Nybegynder
13. september 2001 - 21:25 #5
Helt sikkert... derfor kan det være du må overtage dette spørgsmål! Jeg må så lære! Er bare ikke klar over hvad fico ønsker lavet, men jeg har dog (?) svaret korrekt på det oprindelige spørgsmål...
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
13. september 2001 - 21:38 #6
Jeg synes også fico skal lave en grundig forklaring på præcis hvad det er der skal laves. DEt ville hjælpe en del :-9
Avatar billede paask Nybegynder
13. september 2001 - 21:39 #7
Jo tak :0)
Avatar billede pixelpaw Nybegynder
13. september 2001 - 23:41 #8
jeg vil også gerne være med  :)
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
14. september 2001 - 02:42 #9
Paw du skal være velkommen. Du kan tage min plads i morgen, da jeg skal til XML konferennce. (Glemte det da vi snakkede om Xml sidst....) :-)
Avatar billede fico Nybegynder
14. september 2001 - 07:37 #10
Der står sådan set det meste i det jeg skrev først \"Det er en billede rotation (lige som den på www.joachim.dk ), men når du holder musen over et billede skal den frem hæve billedet og så skal man kunne klikken på den.\", men jeg glemt nogle ting.

Denne billede rotation skal styres af musen (hvis man kan), når så man holder musen over et billede skal rotationen stoppe og billedet skal blive fremhævet, når man så fjerne musen fra billedet så skal billedet svinde ind til normal størrelse og rotationen skal begynde igen.

Det billede der blir fremhævet skal man kunne klikke på.
Avatar billede pixelpaw Nybegynder
14. september 2001 - 11:50 #11
jeg gik i gang med at lave noget i nat, jeg laver videre på det i dag, men det tager lige lidt tid

(sovet en smule for længe, er først lige vågnet :/  )
Avatar billede pixelpaw Nybegynder
14. september 2001 - 11:50 #12
Nikolaj, jeg vil også til XML konf!  :)))
Avatar billede pixelpaw Nybegynder
14. september 2001 - 14:59 #13
Efter at ha leget videre med det, vil jeg foreslå dig at det billede man har musen over, ikke skifter størrelse, da det skaber problemer. Hvis det bare skifter farve eller andet, så er det helt fint.
Avatar billede pixelpaw Nybegynder
14. september 2001 - 15:11 #14
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
14. september 2001 - 20:08 #15
Paw -

Hvad med en usynlig knap og noget ala

on (rollOver) {
    this._height=150;
    this._width=205;
}
on (rollOut) {
    this._height=128.4;
    this._width=184.3;
}

Taget fra det eksempel jeg lavede i det originale spørgsmål.


Kort men godt vil jeg så lige spamme med at sige at jeg var til Xml konference med en fyr der hedder Michael Kay. Han sidder i w3.org og jeg må sige det er ufatteligt interessant, når man får lejlighed til at møde mennesker der kender fremtidens standarder, hvor de arbejder sig hen af, problemrne og tankerne bag. Dog står jeg stadig tilbage med uden at have rigtigt set lyset i forhold til Xml og da slet ikke i forhold til Flash og Xml.

Konferencen var gratis og jeg havde tilmeldt mig via en formular på nettet. Simpelt og enkelt. Jeg er ikke typen der giver 3500,- for et par timers sludder for en sladder. I øvrigt kan jeg godt anbefale nogle af de hersens gratis seminarer/konferencer. Der er selvfølgelig kvalitetsforskel på dem - Det i dag var ikke så reklameorienteret, men i høj grad en forelæsning af Michael Kay. Desværre findes det modsatte også hvor firmaer trækker et spændende emne frem for at dække over reklamer. F.eks fik jeg for et par måneder siden mulighed for at samtale med en fyr fra Macromedia. Et ganske stort reklame fremstød, men en uhørt mulighed igen for at høre hvor de vil hen, Hvad der foregår i deres hoveder og selvfølgelig muligheden får tårevæddet at fortælle om egne oplevelser. I sig selv et langt mere reklameorienteret møde, men da jeg fik hevet fat i manden tog det en drejning mod det jeg kom for.

/Nikolaj
Avatar billede pixelpaw Nybegynder
14. september 2001 - 20:32 #16
Nikolaj, problemet med at lave dem større på on(rollOver) er, at de så skal have en swapDepths(?), hvad ikke duer med den jeg har lavet da den starter med at duplikere alle knapperne, og forsætte med at gøre det hver gang movie1 kommer tæt på kanterne, hvis du forstår hvad jeg mener?

Dog er jeg lige kommet på en ide som jeg lige vil teste ...
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
14. september 2001 - 20:36 #17
this.swapDepths har da før virket for mig. Er dog lige i gang med at lave mad .... :-)
Avatar billede pixelpaw Nybegynder
14. september 2001 - 20:44 #18
Jeg har et mc(movie1) med 6 mc indeni(pic1-pic6). Når der er brug for det, dublikerer movie1 sig selv til movie2, og giver den depth 1. På alle pic1-6 sætter jeg en

this.swapDepths(substring(_parent._name,6,1) add substring(_name,4,1))

på knappen inden i pic1-6 laver jeg dette:

on (rollOver) {
    this.swapDepths(50);
}
on (releaseOutside, rollOut, dragOut) {
    this.swapDepths(substring(_parent._name,6,1) add substring(_name,4,1));
}

MEN!!!!!

det giver problemer mellem movie1/pic1 og movie2/pic6, her virker swapDepths ikke som det burde.

Men nu er jeg ved at lave det sådan at movie1 ikke dublikerer sig selv.
Avatar billede pixelpaw Nybegynder
14. september 2001 - 20:52 #19
Avatar billede pixelpaw Nybegynder
16. september 2001 - 15:45 #20
fico, er du der?
Avatar billede fico Nybegynder
16. september 2001 - 21:20 #21
Ja ja, jeg var lige i Næstved her i w/end\'en
Avatar billede fico Nybegynder
16. september 2001 - 21:24 #22
Wauw, Pixelpaw, det er f.... godt. Lige det jeg skal bruge. Gider du lave en guide til det ?
Avatar billede fico Nybegynder
16. september 2001 - 21:26 #23
Måske en .fla-fil ?
Avatar billede pixelpaw Nybegynder
16. september 2001 - 21:30 #24
her fla filen:

http://home1.stofanet.dk/guldfisk/slider07.zip

kig på det, hvis du har spørgsmål, så bare kom med dem  :)
Avatar billede paask Nybegynder
18. september 2001 - 03:35 #25
Fico - du har fået det perfekte svar, jeg kan ikke se hvordan det kunne gøres bedre.

pixelpaw... perfekt :0)
Avatar billede fico Nybegynder
18. september 2001 - 11:51 #26
Jeg synes også det er totalt fedt... Men jeg er i skole lige nu, så I må lige vente.
Avatar billede fico Nybegynder
18. september 2001 - 19:49 #27
Lige en ting, hvordan laver jeg om så når musen er i højre køre billederne til venstre og omvendt ?
Avatar billede pixelpaw Nybegynder
18. september 2001 - 20:03 #28
Object Actions på begge MC i _root ændrer du

if (not _root.stopMove) {
  _x += (_root._xmouse-200)/20;
}

til

if (not _root.stopMove) {
  _x -= (_root._xmouse-200)/20;
}

Den eneste forskel er + til -
Avatar billede fico Nybegynder
19. september 2001 - 11:56 #29
Takker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester