18. september 2001 - 15:22Der er
8 kommentarer og 1 løsning
NAVI 3.55 under windows 2000
Jeg har et problem med at køre en NAVI 3.55 client under windows 2000. Den er sat op til at køre ipx/spx netbios med lana nummer 0, og kører op imod en NT4 server. Der er flere Win95/98 clienter der kører Navi fint nok, men Windows 2000 maskinen, fejler i navi hvis man har kørt f.eks outlook før navi. Hvis der fortages en boot, kan man godt starte navi, men den går ned random. Findes der en nettype=tcp eller ligende så man kan køre navi 3.55 på TCP protokollen og ikke netbios. ?
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Du kan kun køre tcp på version 3.56A det meget anbefales at Du opdatere til 3.56A da Du ellers kan risikere at ødelægge databasen. Du kan prøve at køre netbios over tcp så skulle det virke det gør jeg her.
Jeg kører pt. Netbios over IPX/SPX, da den ikke godtager Netbios over TCP. Den kan simpelthen ikke finde den. Navi kan godt starte op, men hvis der har været startet andre programmer op før, så fejlen den 95% af tiden når den startes.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.