Avatar billede easysoft_studios Nybegynder
19. september 2001 - 18:29 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

bruger oprettelse

Hejsa!

Her en svær en som jeg længe har ønsket svar på!!

Det skal være muligt fra min side, at oprette sig som bruger - ja lgiesom her på Eksperten.dk!! - med eget brugernavn, og adgangskode.

Det skal helst kunnes gøres med scripts fra MIN server, dvs. ikke noget der fisser hen over en server der ligger langt uden for mit synfelt :-) (hvis det da overhovedet er muligt på den måde :-o)

Jeg vil ha\' en grum ret, der gør at hvis den server jeg \"bor\" hos ikke kan understøtte, det der nu end måtte til, korter jeg 20 point fra. Så er der 40 igen, hvilke jo er rimlig fair!
Avatar billede jacobve Nybegynder
19. september 2001 - 18:31 #1
hvad understøtter den server du bor hos? asp/php? eller andet?
Avatar billede shjorth Nybegynder
19. september 2001 - 18:32 #2
Hmm!

Mig bekendt er det ikke muligt med (d)html.. Det er mere til grafiske overflader!

Men du kan jo altid løse det med php :-)

Websources.dk
Avatar billede jacobve Nybegynder
19. september 2001 - 18:36 #3
websources.dk >> nej, det kan ikke løses i ren client-script programmering, da oprettelse af brugere kræver noget database tilgang.

easysoft_studios >> det ville være en fordel hvis du fandt ud af hvad din server undertøttede og så oprettede det i den tilhørende kategori.
Avatar billede easysoft_studios Nybegynder
19. september 2001 - 20:14 #4
tja, hvad kan man sige om subnet?
Avatar billede jacobve Nybegynder
19. september 2001 - 20:37 #5
det ved jeg faktisk ikke.
Avatar billede easysoft_studios Nybegynder
19. september 2001 - 20:57 #6
kender du så gratis webshotel som gør?
Avatar billede jacobve Nybegynder
19. september 2001 - 21:01 #7
http://www.whitehat.dk/

dette site har været nede i et godt stykke tid pga angreb fra hackere, men nu er de oppe igen og køre for fuld musik... her har du mulighed for at bruge php og mysql database.

http://www.friserverplads.dk

En anden side der understøtter diverse scripts... Jeg har bare erfaret af de ikke har så god en oppe tid.

Avatar billede easysoft_studios Nybegynder
19. september 2001 - 21:10 #8
hvad nu hvis den understøtter det her, er det så OK?

MYSQL DATABASE
FRONTPAGE 97/2000 EXT.
SECURE SERVER (SSL)
FTP ADGANG
CGI & PERL UNDERSTØTTELSE
EGNE CGI & PERL
PHP, JSP, SSI, SSH, PGP
Avatar billede jacobve Nybegynder
19. september 2001 - 21:16 #9
Jeg kan ikke lave noget i det du nævner, men som der står på listen, så er der understøttelse af både perl og PHP, så der skulle helt sikkert være mulighed for at lave det du søger.

Hvis jeg var dig, ville jeg tage pointene selv i denne kategori, og så oprette spørgsmålet i kategorien php. der er helt sikkert folk der kan hjælpe dig.
Avatar billede easysoft_studios Nybegynder
19. september 2001 - 21:30 #10
okey, det gør jeg!
Avatar billede shjorth Nybegynder
20. september 2001 - 07:55 #11
Jep

MySQL - PHP

Så kan du lave alt :o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester