Okay jeg fandt den.. Jeg installerer lige.. Ik fordi jeg sådan bruger VB længere, men hey, det fylder jo ik så meget, kun en halv giga eller så\'n. :o)
Det var sgu da dér den var.. Og så husk lige på, at VB har lidt problemer med forholdet mellem Image og Picture.. Det kræver lidt øvelse at få den til f.eks. at gemme det som brugeren har tegnet i Image..
angelod> Når jeg har tegnet noget på et picture med pset (picturefelt) skal jeg bruge image for at hive min tegning ud :-) sad og bøvlede med det forleden fordi jeg kom til at bruge picture istedet og så fik jeg ikke ændringerne med.
Jeg er stoppet med VB da jeg finder Delphi lige så let at bruge. - Der er flere gratis komponenter på nettet end man nogensinde vil få brug for. - Sproget er simpelt, men kraftfuldt. - Der er ingen runtime-filer. - Og det kan nogle gange findes i en gratis fuld version på en shareware CD. Jeg var så heldig at finde Delphi 4 på denne måde. :D
Jeg har det lige omvendt :-) Efter cirka fire år med vb, skulle en lærer på hf-enkeltfag lære mig noget om Delphi (jeg tænkte det kunne være sjovt at have et eksamensbevis med karakter og sammenligne mig med en klasse, fordi jeg ikke anede om jeg var god eller dårlig til programmering) og jeg blev så frustreret over at man eksempelvis ikke kunne putte picturefelter i en array (men kun putte variabler i en array), og den slags, så selvom jeg har Delphi liggende bruger jeg den aldrig mere. Derudover blev jeg rigtig sur på min lærer da hun begyndte at advare de andre elever om en goodtime (falsk) virus og den slags. Da vi skulle vælge det sidste område, valgte næsten halvdelen af klassen at vi ikke ville have hendes projekt med mere Delphi, og istedet lavede vi vores egen gruppe der lærte os selv hjemmesideopbygning :-) hun nægtede til gengæld at undervise \"udbryder gruppen\", men vi savnede hende absolut ikke. Jeg tror hvad sprog man vælger til programmering har meget at gøre med den underviser man oplever, og det er også derfor jeg syntes det er sjovt at besvare newbie spørgsmål her på eksperten. jeg vil være med til at en som coldrayie ikke får den oplevelse med vb som jeg fik med delphi. Jeg har også undervist et par veninder i vb da de tog \"datalogi\" på hf :-)
Hmm... Man kan sagtens oprette arrays med picturefelter..
Og hvad angår undervisere.. Tjah, jeg har aldrig haft en underviser i programmering, og da jeg gik på HTX på første år var jeg langt bedre til VB programmering end tredje års underviser.. Jeg hjalp flere af holdene til bedre karakterer igennem året. :o)
Jeg mener nu mere at ens valg af programmeringssprog afhænger af ens personlige præferencer. Delphi kan det samme som VB (og lidt til), selvom noget muligvis kræver lidt ekstra kode (så er der andre ting der kræver mindre), og det faktum at der ingen runtime-filer er, og det at min Delphi er lovlig, gør at jeg har valgt dette sprog..
Jeg vil dog aldrig disse nogle for at benytte et andet sprog eller noget software, bare fordi jeg ikke selv bruger det.. Det sku da lige være med undtagelse af folk som benytter Frontpis.. >:)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.