Avatar billede tina_a Nybegynder
23. september 2001 - 11:59 Der er 14 kommentarer og
1 løsning

Dele stofanet med switch

Er der nogle der vil fortælle os hvordan vi deler stofanet. vi har læst mange af alle de andre spørgsmål som og svar på Eksperten.dk men det hjælper ikke os.

1. Vi har win98 på begge Computer.
2. Vi har 2 computer som har hver 1 netkort og der er ikke plads til 2 netkort i den ene computer
3. Modemet er et COM21(fra stofanet)
4. Vi har en switch (D-link DES-1005D)   
5. Vores opsætning er   
Fra Com21 til switch (uplink med ikke krydse kable)
Fra switch til computer 1  (med ikke krydse kable)
Fra switch til computer 2  (med ikke krydse kable)

Vi har også prøvet fra computer 1, til switch, til Com21, uden det giver forbindelse, hvorfor ?


Vi har download (SyGate Home Network 4,2 build 803) men det kan vi ikke få til at virke.
Er der andre programmer eller måder at dele stofanet på ??  som virker og er nemt med de ting vi har ??


Mvh  Pia og Tina.
Avatar billede jnielsen Nybegynder
23. september 2001 - 12:14 #1
hmm lyder meget mærkeligt, har i tjekket netkortene, om driverene fungere optimalt.
Husk også at når du/i bruger stofanet skal i have en fast ip-adresse.
Det kan også være jeres switch der ikke virker.
Avatar billede madskp Nybegynder
23. september 2001 - 14:22 #2
Virker det uden brug af switchen??
Avatar billede tina_a Nybegynder
23. september 2001 - 15:13 #3
Ja. Ingen problemer
fra computer 1, til Com21,
det giver først problemer når vi bruger Swichen
(Swichen er ny)

Mvh  Pia og Tina.
Avatar billede madskp Nybegynder
23. september 2001 - 15:37 #4
har i prøvet at sætte modemet i en af de andre porte i switchen? Der er også nogle netværkting hvor man med en knap kan bestemme om en port skal være uplink eller ej. Prøv at kigge om der er såden en på enten switchen eller modemet!!
Avatar billede madskp Nybegynder
23. september 2001 - 15:41 #5
har lige været inde og kigge lidt nærmere på denne switch og kan se at der ikke er en sådan knap...  Er i sikre på at kablerne ikke er krydsede?? Kan tjekkes ved at sammen ligne enderne på dem. På IKKE krydsede kabler skal de små farvede ledninger ligge i samme rækkefølge!!
Avatar billede tina_a Nybegynder
23. september 2001 - 17:51 #6
Hej igen

Kablet er ikke krydsede.
Men jeg har prøvet med et krydsede kable ind i port 1 på switchen , så nu kan vi køre computer 1 eller computer 2 på nettet over switch, Jubiiiiiiiiiiiii
( der må være en fejl på uplink !!!)

MEN hvis vi køre begge computer over switchen  kommer dette vindue
” der er opstået en konflikt med IP-adressen 192 168 xxx xxx fordi systemet har denne hartware-adresse 00:80:C8:D9:xx:xx ”

Hvorfor det ??? er det fordi vi mangler er Proxy program ?? og hvilken

Mvh Tina_a
Avatar billede madskp Nybegynder
23. september 2001 - 17:58 #7
Nu er jeg ikke helt klar over hvordan Stofanet modemet er opbyget. men man kan sandsyneligvis kun have en computer sluttet til det ad gangen hvsi ikke man bruger et proxy program.

Prøv evt med win98 deling af internet forbindelse. Den kan installeres fra tilføj /fjern programmer under fanen windows installation.
Det er dog så nødvendigt at den computer hvor det er installeret på er tændt for at den anden kan gå på nettet.

På den computer hvor internet delingen ikke er installeret på skal gatewayen så sættes op til at være Ip adressen på den der deler forbindelsen..

Håber det virker ellers findes der også andre programmer til dette formål!!
Avatar billede tina_a Nybegynder
23. september 2001 - 18:01 #8
undskyld \" det skulle være en gåseøjne
Avatar billede madskp Nybegynder
23. september 2001 - 18:11 #9
hmmmm på mit tastatur er der nu langt mellem gåseøjne og Spørgsmålstegn :o)
Avatar billede madskp Nybegynder
24. september 2001 - 18:49 #10
Hvad var løsningen så??
Avatar billede gitrian Nybegynder
25. september 2001 - 13:52 #11
Fik I det til at virke ?
Avatar billede tina_a Nybegynder
25. september 2001 - 19:37 #12
Ja/nej
Vi fik kun forbindelse med computer 1 over switch til Com 21.
Uplink kunne ikke bruges. Vi brugte krydsetkable fra com21 til switch port 1.
Så det kom ikke til at køre i nu. :-(

Men vi piger giver ikke op, vi prøver igen på lørdag,
for der må være en måde at dele Stofa på, så computer 1 ikke SKAL være tændt når vi bruger computer 2 !!!!!!!!

Er der et meget godt Proxy program ??

Hilsen Pia
Avatar billede madskp Nybegynder
25. september 2001 - 19:47 #13
Jeg tror desværre ikke i kan undgå at den ene computer skal være tændt for at den anden kan komme på nettet. Problemet er at modemet kun kan have kontakt med en maskine ad gangen og denne computer fungerer så som en router ved hjælp af proxy programmet!
Alternativ kan der anskaffes en router hvilket jeg ikke vil anbefale da den kan være meget dyr og meget besværlig at konfigurere til forbindelsen.

En anden måde at gøre dette på er at anskaffe en tredje computer (ja jeg ved godt at i nok ikke vil have alt for meget skrammel stående :o) )
og så lade den agere router med et proxy program. Denne maskine skal så være tændt for at de andre to maskiner kan komme på nettet.

Har desværre ikke rodet så meget med Proxy programmer da min udbyder har udstyret mig med en router.

Håber da at i kan komme lidt videre.

Mvh

madskp@hotmail.com
Avatar billede madskp Nybegynder
25. september 2001 - 19:51 #14
Der findes et Proxy program der hedder Winroute som jeg har hørt omtalt meange gange her på Experten.dk så det kan være en mulighed
Avatar billede tina_a Nybegynder
26. september 2001 - 17:57 #15
Hej madskp

Vi vil prøve winroute i Weekenden 
tusind tak

Tina og Pia
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester