01. oktober 2001 - 00:24Der er
11 kommentarer og 2 løsninger
Deny download
ok, det kan vaere at jeg er ude paa dybt vand. Jeg vil gerne kunne se pdf filer i en browser, men det skal ikke vaere muligt at kunne downloade pdf filerne... kan det lade sig goere(er det to sider af samme sag? jeg mener ... saver browseren ikke en tmp fil af pdf filen, hvilket jo er at downloade den).... Jeg tror der er forskel paa requestet naar dette kommer hvis man kun vil se filen og hvis man vil downloade en fil.
Er der nogen der ved NOGET om dette.... ?
Evt. findes der en pdf server, der holder styr paa dette....? Man kan nemlig, naar man opretter en pdf fil, saette en option der goer at tilladelsen til at save ikke naar brugerens interface... men det er jo KUN i acrobat reader interfacet... Man kunne jo f.esk. godt hoejreklikke paa ikonet og sige save target as... og saa har man savet det... 250 point hvis der bliver svaret paa det ASAP
cyberfessor>> hvor kan jeg få information om dette?
thoeger_poertner >> sidder på to forskellige maskiner...
Den ultimative løsning vil nu være ved brug af apache/II serverens egen sikkerhed Kan man ikke med apache/II serveren gøre således at downloads ikke accepteres, men \"kig filen\" accepteres?
cyberfessor>> har fundet information om denne binarywrite....
Jeg tror bare ikke dette er løsningen... da den, idet den kan vises i browseren, allerede er downloadet i en temporær fil. Og så er jeg allerde på skideren.
Jeg kan faktisk godt se hvor du vil hen med dette eksempel... Faktisk en meget smart måde.
MEN...
Man skal tænke på alle mulige situationer. Lad os nu forudsætte at man ikke har installeret acrobat reader på klienten... Så vil man blive spurgt om man vil downloade filen... også med den metode du foreslår :-(
Jeg tror heller ikke det kan lade sig gøre... æv æv æv
jeg er desværre sikker på at coderdk har ret... derfor bliver det kun ham der får point. Da problemet ikke er løst, bliver det kun til 50
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.