Avatar billede hlj Nybegynder
15. februar 2000 - 18:11 Der er 12 kommentarer og
1 løsning

Bedre Mediaplayer

Er der nogen der kender en bedre komponent til at spille video-clips (evt. DVD, QuickTime), end den der følger med i Delphi(5).

Jeg har nogle mpg filer som den har svært ved at afspille.
Avatar billede stigc Nybegynder
15. februar 2000 - 19:06 #1
"Windows meida player", er klart bedre end QuickTime

http://download.cnet.com/downloads/1,10150,0-10001-103-0-1-7,00.html?tag=st%2Ecn%2E10001%2Dron%2Esbsr&qt=windows+media+player&cn=&ca=10001
Avatar billede stigc Nybegynder
15. februar 2000 - 19:07 #2
Linket virker ikke. Gå på www.download.com og søg på "windows media player"
Avatar billede sjensen Nybegynder
15. februar 2000 - 22:29 #3
I Delphi Informant, Maj/Juni 1999 var der en serie om mediaplayers i Delphi (skrevet i Delphi) som efter min opfattelse var virkeligt gode. Det var selvfølgeligt den gang og jeg må erkende at jeg ikke kender den der følger med D5, men det var måske et kig værd ?

Du skal op på http://www.informant.com og finde frem til tidligere "issues" og kigge efter download af sourcekode eksempler.

sjensen
Avatar billede hlj Nybegynder
16. februar 2000 - 09:29 #4
sjensen> Jeg tror ikke der er den store forskel på MediaPlayeren i D4 og D5
Avatar billede hlj Nybegynder
16. februar 2000 - 12:19 #5
sjensen> Jeg har prøvet at følge din link til www.informant.com og kommer til sidste til www.DelphiZine.com og har forsøgt at finde den artikel du omtalte, men kan ikke lige finde den.

Der masser af andre artikler fra Maj/juni 99 men ikke noget om Multimedia, heller ikke i de andre numre.

Har du navnet på den aktuelle artikel.

Iøvrigt et godt sted med en masse interesante artikler.
Avatar billede razmataz Nybegynder
16. februar 2000 - 14:55 #6
StigC >> Linket virker altså fint!!!

HLJ >> du kunne eventuelt kigge på htp://www.delphi-jedi.com der ligger lidt directx componenter... mon ikke der skulle ligge hvad du søger?
Avatar billede razmataz Nybegynder
16. februar 2000 - 14:55 #7
det er selvfølgelig på http://www.delphi-jedi.com
Avatar billede sjensen Nybegynder
17. februar 2000 - 01:05 #8
hej hjl,

du har ret. delphi informant har skiftet side til delphi-zine, men filerne er der stadig. Blot ikke lige som jeg huskede i maj, men derimod fra 8/11-99 og 19/11-99.

Artiklerne hedder A Multimedia Assembly line part I og II og filerne du skal downloade er di199912am_f.zip og di200001am_f.zip

Prøv igen..

sjensen
Avatar billede pellelil Nybegynder
18. februar 2000 - 08:50 #9
razmataz> mener selvfølgelig: http://www.delphi-jedi.org/

eller hyr ??
Avatar billede hlj Nybegynder
28. februar 2000 - 11:26 #10
Mit problem er der stadig. Det viser sig ved at jeg slet ikke kan afspille nogle mpg filer overhovedet.

Det går godt nok, når jeg bruger Windows Mediaplayer.

Bruger Delphi TMediaPlayer ikke samme afspiller???

Hvis jeg prøver at afspille en mpg fil craches programmet når man åbner filen, dvs. ingen fejlmeddelse bare en hård afslutning af Delphi programmet.

Jeg har prøvet at registrere den ActiveX Mediaplayer der ligger i systemet, hvilket har givet mig andre muligheder, men resultatet er stadig det samme.

Er der nogle der har en løsning på dette problem. Jeg forhøjer lige pointene til dette spørgsmål.
Avatar billede hlj Nybegynder
28. februar 2000 - 22:01 #11
sjensen>> Den artikel du omtaler drejer sig kun om programmering af lyd.
Avatar billede hlj Nybegynder
28. februar 2000 - 22:02 #12
razmataz>> Det er ikke lige det jeg har brug for.
Avatar billede hlj Nybegynder
02. marts 2000 - 22:14 #13
Når.... det viser sig at problemet var kun fremtræden under W2K RC3, når jeg afprøver koden på en W98 platform vises mpeg filerne som de skal.

Jeg skulle måske nok lige få investeret i den endelige version af W2K for at se om problemet stadig er tilstede eller om det er blevet rettet.

Personlig syntes jeg at W2K RC3 kører udemærket og uden problemer.

Tak for jeres kommentarer og svar, men jeg trækker pointene tilbage igen.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester