05. oktober 2001 - 18:14Der er
26 kommentarer og 1 løsning
Break down...
Hejsa. Mig og Kapla0, er lidt oppe at skændes, vi sidder og chatter på Messenger...
Thomas siger: Kalder du det her chat?? Kapla siger: nej Thomas siger: Nå men det er det Kapla siger: nej Thomas siger: Chat det betyder, snakke over intern-net og det er det vi gør nu Kapla siger: Nej, det er Instant-Messaging Kapla siger: ikke chat Thomas siger: Ja det er fint, det er det samme Kapla siger: nope Thomas siger: Chat og Instant messaging, er det samme, instant messaging er også at snakke over intern-netværk Kapla siger: Instant-Messaging er når man bruger et program til det, Chat er når man er på en website Thomas siger: Det behøver det ikke at være Thomas siger: Gå ind i et eller andet spil, så når du kan skrive til folk står der chat, det gør der foreksempel i Age Of Empire, når du trykker ENTER... Thomas siger: Ha, der fik jeg dig Thomas siger: Og et spil er et program ikke en hjemmeside Thomas siger: Så deeet Kapla siger: Og hvad så, det har ikke noget med det at gøre. Kapla siger: Du har ikke ret Thomas siger: Jo jeg har Kapla siger: Nope Thomas siger: SO STFU Kapla siger: hey Thomas siger: Like you said Thomas siger: Du har bare sagt nope flere end en gang Kapla siger: det er ikke det samme
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
kapla0 : Jaja, nu trækker du i land! :) Det er ikke hvad du siger i Jeres lille snak. \"Instant-Messaging er når man bruger et program til det, Chat er når man er på en website\" mIRC er et program, som man chatter med. :)
At chatte betyder faktisk bare at du snakker/skriver med folk. \"Me and you are gonna have a little chit chat ..\" betyder \"Vi skal liiige snakke sammen ..\"
ICQ, AIM, MSN, Yahoo! Messenger, IRC, OFiR chat osv er ALLE sammen chats ..
kapla0:> Ej da .. men jeg skriver noget som enhver kan forstå, yet implicerer du med din kommentar at jeg har sagt at ICQ/AIM/MSN osv. ikke er IM programmer, hvilket jeg ikke har. Jeg fortalte at IM er måden chatten foregår på, men at det stadig er chats.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.