Avatar billede jacobs Nybegynder
05. oktober 2001 - 21:07 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Netværk på win2000

Jeg har to computere med win2000 Pro på dem begge. Den ene computer har to netkort, hvoraf det ene er tilsluttet stofanet. Jeg ønsker nu at dele denne forbindelse til begge computere.
Hvordan skal jeg konfigurere netkort nummer 2 og netkortet i den anden maskine ? Jeg ønsker også at kunne have fuld adgang til og fra begge computere, skal jeg give nogle rettigheder og hvordan ?
På forhånd tak for hjælpen.

Jacob
Avatar billede ®azzer® Nybegynder
05. oktober 2001 - 21:37 #1
det kan godt lade sig gøre hos teledanmark men det er fordi de gøre med en router. Hos stofa har du en fast intern IP adresse.

1. På serveren skal du have win2k og der skal være 2 netkort i.

2. Netkort 1 forbinder du til dit stofanet modem med det medfølgende kabel.

3. Netkort 2 forbinder du til computer 2 via et KRYDSET kabel.

4. Du sørger for at installere de rigtige drivere til dine netkort. (3com netkort kan anbefales da er nemme at have med at gøre)

5. Højreklik på \"My Network Places\" og vælg \"Properties\" og her vil du se 2 stk. \"Local Area Connections. Ved at højreklikke og vælge \"properties\" kan du se navnet på netkortet og derved se hvilket netkort det er og hvor det fører hen. Når du har fundet ud af om det er stofa netkortet eller det andet netkort så trykker du \"OK\" og omdøber \"Local Area Connection\" og \"Local Area Connection 2\" til Henholdvis \"Stofanet\" og\" Local LAN\" alt efter hvad du fandt ud af.

6. Højreklik nu på den Connection du kaldte \"stofanet\" og vælg \"Properties\"

7. Dobbeltklik på \"TCP/IP\" og klik på \"Advanced\". Tryk \"Add\" og indtast derpå din \"IP\" og \"Subnet Mask\". I nederst del trykker du \"Add\" og tilføjer din \"Gateway\".

8. Klik på fanebladet \"DNS\" - tryk \"Add\" tilføj dine DNS IP\'er og tryk \"OK\" og igen \"OK\" så du står ved \"Stofanet Properties\".

9. Ved \"Stofanet Properties\" vælger du fanebladet \"Sharing\" sætter flueben i \"Enable Internet Connection Sharing for this connection\". Tryk OK

10. Netkort 2 (Local LAN) for så automatisk IP\'en 192.168.0.1 og subnet maske samt DNS bliver automatisk udfyldt.

11. Under properties for både Stofanet og Local Lan har du en mulighed i bunden der hedder \"Show icon in taskbar when connected\". Disse kan være rare at have slået til men gør ingen egentlig forskel. Det er blot således at du kan se hvornår der er trafik på linierne osv. via taskbaren (den nede ved uret).

12. På Computer 2 skal du blot forbinde det krysede kabel og installere netkortet korrekt og så spiller det fordi at netkortet er automatisk sat til at have en IP-adresse fra en DHCP og det er hvad den gør fra serveren.


God fornøjelse - Rasmus
Avatar billede ®azzer® Nybegynder
05. oktober 2001 - 21:38 #2
hov den øverste sætning er irrelevant hehe!
Avatar billede ®azzer® Nybegynder
05. oktober 2001 - 21:40 #3
Og under users der opretter du så begge computere på begge maskiner med det samme navn som du logger ind med. Bagefter går du ind og deler dine drev og giver adgang til den anden maskine med det brugernavn du lige har oprettet.
Avatar billede simsterman Nybegynder
05. oktober 2001 - 21:47 #4
du skal sætte den ene maskine til at være server og lave dit eget lille net værk imellem de to maskiner.
har du fået tildelt et ip nummer af stofanet????
for den maskine som er sat til at være server skal bruge dette for alt adgang til stofanettet skal gå igennem denne og stofanette kan ikke identificere dig ude denne ip adresse og da skal du give din anden computer et andet ip nummer så der kan skelnes imellem disse to i dit eget lille net værk.
det ene netkort skal sættes til at være adgang til stofanettet og det andet til at administrere det interne netværk imellem de to computere 
Avatar billede jacobs Nybegynder
05. oktober 2001 - 23:58 #5
Tak for svarene.
Jeg har allerede installeret stofanet, og bedt om at dele forbindelsen. Det der volder mig problemer er, hvad der skal indtastes under TCP/IP indstillinger på maskinen med kun et netkort. Derudover er jeg i tvivl om hvordan man opretter brugere og giver de rigtige rettigheder.

På forhånd tak for hjælpen.

Jacob
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester