09. oktober 2001 - 11:33Der er
13 kommentarer og 2 løsninger
Max størrelse for Access 97 DB?!
Er der nogen der ved om Access 97 har en begrænsning for, hvor stor en database må blive?! Jeg har hørt, at Access 97 muligvis ikke kan håndtere databaser over 1 GB?!
Og, hvad med Access 2000 - er der samme begrænsninger eller kan den håndtere større databaser?
Ja, du kan åbne den i Access 2000 (og konvertere den), komprimere den og derefter konvertere den tilbage til Access 97-format.
Eller du kan lave en ny Access97-database og prøve at importer tabellerne én efter én.
Blot en kommentar: De grænser, som Proaccess så rigtigt nævner, er de absolut maksimale fysiske grænser. Med så store datamængder bør man seriøst overveje at flytte data til en database-server i stedet (SQL, Oracle, MySQL...?), da performance må forventes at være meget dårlig i ren Access-miljø.
Når du åbner den fra Access2000 vil den spørge om du vil konvertere den til \'2000-format. Hvis du svarer ja, vil du skulle angive et nyt filnavn til den. Du ændre således ikke den eksisterende, men laver istedet en ny database, så den gamle forbliver intakt.
Hvis du vælger IKKE at konvertere, er jeg ikke sikker på at du får lov at komprimere, da databasen så er skrivebeskyttet.
Jo den er muligvis beskadiget, men hvis jeg importerer alle tabellerm formularer osv, er den vel stadig større end 1 GB?! - Som 97 jo ikke kan håndtere...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.