I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Ja, må hellere komme til bekendelse over at det er mig der rappede tdaug over fingrene efter mine egne blev kørt gennem en sløv kødhakker forleden da jeg også skar linux/freebsd/andre unix over samme kam.
UNIX er det helt gamle lort fra gamle AT&T, som blev opkøbt af IBM... Linux er (så vidt jeg ved) en overbygning på UNIX-modellen... en grafisk overbygning - selvom Linux også kan køre/kører uden grafisk desktop... Det er noget værrer roderi.. :)
siggi, nix... Unix er absolut ikke noget gammelt lort... Der udvikles stadig på \"ægte\" Unixsystemer. SUN er stadig blandt de store. Desuden er firmaer som f.eks. SCO også godt med.
Linux er ikke en grafisk overbygning på unix og det er heller ikke per definition en opensource unix. Unix et et styresystem der oprindeligt er udviklet af AT&T og siden hen porteret og videreudviklet af diverse firmaer. Mange store firmaer har idag deres egen Unix variant som de videreudvikler på. Nogle er IBM\'s AIX, Sun\'s Solaris, HP\'s UIX og Berkely\'s BSD. Linus Torvald som er en fuld finne (:-)) blev på et tidspunkt sur over at det var for dyrt at købe en unix licens og besluttede i trods at lave sin egen Unix klon og Linux var født. Linus gjorde kildekoden offentligt tilgænegligt og dette blev modtaget med åbne arme af udviklere verden over der siden har videreudviklet Linux. Linux er altså blot endnu en Unix version.
Vi kan i hvert fald konkluder at Linux og Unix minder meget om hinanden, men AIX!=UIX!=Solaris!=Linux!=Unix. Probelemet er, at ingen af de mange unix varianter er helt ens. Filsystemer og funktionaliteter minder meget om hinanden, men at sige at Unix = Linux svarer lidt til at sige at Windows 95 = Windows 98. I nogle varianter kan det være små ting som enkelte kommandoer og programmer der bliver leveret med i den ene, men ikke den anden. I andre er der tale om større ting som ændringer i filsystemer o.l.
Kendere????? Man er jo ikke kender hvis man ikke ved hvordan tingene hænger sammen!!! Så er man wannabe, men de er nok også dem der er hurtigst til at spille smarte :-)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.