Avatar billede cinema Nybegynder
11. oktober 2001 - 10:03 Der er 5 kommentarer

Adressekartotek - kopiering af (Outlook)

Jeg har et lille adressekartotek i en pap-fil på mit drev. Mit chef har et meget større som jeg skal have integreret i mit, men hvordan gør jeg det?

Jeg har prøvet at overskrive filen med det resultat at størrelsen voksede fra 32KB til 1376 KB, men indholdet i min adressebog var det samme. Er der nogen der har haft samme problem?
Avatar billede fastwrite Nybegynder
11. oktober 2001 - 10:07 #1
Jeg mener at det er .pst filerne du skal have kopieret over til din egen harddisk, den tager nok det hele med - adressekartotek og mails.

mvh Fastwrite
Avatar billede Spotgun Seniormester
11. oktober 2001 - 10:08 #2
Du skal nok eksportere din chefs adressekartotek (der er en funktion til det i outlook) og så importere det i din egen, før det virker...

Begge funktioner findes, hvis du stiller dig på kontaktpersoner og vælger Filer > Importer og Eksporter ... resten af vejen derfra, er en guidet tur :-)
Avatar billede ole_madsen Ekspert
11. oktober 2001 - 10:35 #3
Der er forskel på adressekartoteket og mailfilerne. PST er vist mailfilerne.
Jeg mener Spotgun har det rette svar - du bør eksportere fra din chef, og importere til din egen.
Avatar billede daniekejser Nybegynder
21. oktober 2001 - 14:17 #4
send da den til din email og download den der fra til din computer det kan måske hjælpe ik vi zez daniel
Avatar billede Spotgun Seniormester
13. maj 2003 - 16:24 #5
Lukketid?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester