Avatar billede mgade Nybegynder
15. oktober 2001 - 17:14 Der er 5 kommentarer og
2 løsninger

setfocus

Hejsa

Hvodden får jeg mon min fokus til at virke sådan at man umiddelbart kan skrive videre på et tekstfelt.

Selection.setFocus(\"_root.text\");
Selection.setSelection(Selection.getEndIndex(),Selection.getEndIndex());

Flytter fokus/markøren det ønskede sted hen - men det kræver stadig et klik i feltet at kunne skrive videre på den tekst der står der i forvejen. Og så er der jo ikke meget ved at flytte fokus derned først?

Slemt at markøren står og blinker uden at man kan skrive alligevel!
Avatar billede beatone Nybegynder
15. oktober 2001 - 17:20 #1
hvis flashen ligger i en html side skal du først sætte focus på flash\'en mener jeg.

Sæt det her i dit body tag:

onload=\"java script:moviename.focus();\"
Avatar billede lingoman Nybegynder
15. oktober 2001 - 17:25 #2
Det er fordi din flashfilm skal først være i fokus inden du kan skrive i markøren\'s felt

Det kan gøres på 2 måder.
1. ved at have en eller anden knap brugeren skal trykke på inden vi når til dit tekstfelt, fks. \"enter site\" eller noget i den stil. så er flash i fokus og man vil kunne skrive direkte i det aktive felt når man kommer så langt.
2. inkludere en javaScript kommando som sætter flashfilmen i fokus
Avatar billede lingoman Nybegynder
15. oktober 2001 - 17:51 #3
2. fortsat
                      Giv dit OBJECT element et ID (f.eks. <object id=\"flashFilm\">), og sæt fokus:

                      flashFilm.focus()

                      http://msdn.microsoft.com/workshop/author/dhtml/reference/methods/focus.asp
mvh geo
Avatar billede mgade Nybegynder
15. oktober 2001 - 19:43 #4
Hmm Tankevækkende....

Der er tale om en chat, og fokusproblemet opstår når chatten udskrives i en (anden) text-rude, så Flash-filmen HAR fokus, men det er det forkerte text-felt.

Måske I har ret alligevel - man skal sikre at selve FILMEN har fokus, fordi det ASP-program der eksekveres af Flashfilmen forrykker fokus? Og måske oven i købet med et javascript.. damned .. det må blive noget med at fyre kalde en  javascript-funktion i wrapper-HTML\'en af - indefra Flash, hvorefter denne funktion peger tilbage på Flashfilmen!!! (sætter fokus på flashfilmen)

*suk*

Kan I flytte fokus fra et tekstfelt op i et andet, hvor fx halvdelen slettes(Selection.setSelection(Selection.getEndIndex()/2,Selection.getEndIndex()) = \"\";) (eller sådan noget), og så tilbage til det første tekstfelt igen, hvorefter man kan skrive videre i det første tekstfelt uden at klikke i det først?

*sved på panden*
Avatar billede mgade Nybegynder
16. oktober 2001 - 10:25 #5
I havde fsv begge ret - men det var iøvrigt et pseudoproblem der kun opstår under test!!!

Tror i øvrigt slet ikke (pseudo-)opgaven kan løses i Flash.
Avatar billede lingoman Nybegynder
19. oktober 2001 - 15:23 #6
Jeg er ikke helt med... Hvad mener du med (pseudo-)opgaven ?
Avatar billede mgade Nybegynder
19. oktober 2001 - 17:43 #7
Den mellem *suk* og *sved på panden* - men jeg har ikke engang prøvet selv efter at 10-øren faldt.

Men never mind da osse: problemet er løst - check evt. http://www.eksperten.dk/spm/122243
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester