Avatar billede msrikke Nybegynder
17. oktober 2001 - 11:27 Der er 12 kommentarer og
1 løsning

Automatisk nr. på Rapport

Hejsa

Jeg er ved at lave et faktureringsprogram i Access, og er stødt på et problem som jeg håber en af jer kan hjælpe mig med.

Kan man på en eller anden snedig måde få Access til selv at sætte fakturanumre på en faktura-rapport. I dette tilfælde skal der skrives ca. 100 fakturaer ud ad gangen, og så ville det være smart hvis Access selv kunne nummerere dem med fortløbende numre, når de bliver udskrevet.

Håber der er en der har en løsning på problemet.

/MsRikke
Avatar billede terry Ekspert
17. oktober 2001 - 11:45 #1
I would have thought  that each \"faktura\" already had a unique number!
All that I can suggest is that you have a table with a single field in containing the next number. For each faktura printed the number has to be updated in the table. This is NOT the best solution.
Why dont you give each faktura a unique number when it gets created and print this out?
Avatar billede terry Ekspert
17. oktober 2001 - 11:46 #2
Almost everything is possible but why \"FUSK\"
Avatar billede msrikke Nybegynder
17. oktober 2001 - 12:55 #3
Det er nu ikke fordi jeg forsøger at fuske, men at gøre det nemt at bruge.
Det der skal ske er, at der for hver uge skal indtastes et køb, og hver måned udskrives fakturaen. Derved kan jeg ikke give hvert køb et fakturanr. men ønsker et enkelt fakturanr. for den samlede faktura - på 4-5 køb.
Jeg har selv tænkt på det med tabellen med en form for autonummerering i, men hvordan får jeg det skrevet ud på fakturaen, når den udskrives, og samtidig sørger for at opdatere tabellen?
Avatar billede terry Ekspert
17. oktober 2001 - 13:04 #4
msrikke> I am no expert at \"faktura\" programs, but isnt it a design problem you have?

Once the faktura is printed do the \"køb\" records get the faktura number they were attached (printed) with?

Anyway, getting away from your \"design problem\".

I assume that a \"køb\" is for a specific customer who has a customer number. You could build a unique faktura number by concatenating the customer number and the date. This could easily be implemented on your report.

Avatar billede msrikke Nybegynder
17. oktober 2001 - 13:13 #5
For lige at svare på din første kommentar, så har jeg i øjeblikket ikke noget fakturnr. på fakturaen. Jeg havde selv overvejet at lave et eller andet med et åbent fakturanr. som så skulle skrives på ved hvert køb, indtil fakturaen blev udskrevet. Herefter vil det så være et nyt nummer, osv. osv.

Med hensyn til dit andet foreslag, lyder det til at være en rigtig god ide. Jeg vil lige arbejde lidt på det, og så vende tilbage med et endeligt svar.

Det eneste forbehold jeg har er, at jeg havde forestillet mig at det skulle være et fortløbende nummer. Men med dit forslag, blive det selvfølgelig stadig et unikt nummer.
Avatar billede terry Ekspert
17. oktober 2001 - 13:17 #6
I was going to say that using the customer number and date would make it possible to find all faktura for a specific customer but youdont use this number other than for printing, is that not correct. Shouldnt all \"køb\" get this number too?
Avatar billede msrikke Nybegynder
17. oktober 2001 - 13:22 #7
Det har du helt ret i.
Kan access selv finde ud af at opdatere en tabel når der bliver udskrevet en rapport?
Avatar billede terry Ekspert
17. oktober 2001 - 13:24 #8
yes :o)
Avatar billede msrikke Nybegynder
17. oktober 2001 - 13:46 #9
Er det noget du helt tilfældigt har en løsning på, eller skal jeg igang med at søge i Hjælp...?
Avatar billede terry Ekspert
17. oktober 2001 - 14:03 #10
Well you can do it in a number of ways depending on how your application is put together.

I can give an idea..

In the report there is a detail section where each \"køb\" line will be printed. There is an On Print event where you can (maybe) be allowed to Update that specific record. You can use DoCmd.RunSQL for this, EG:

DoCmd.RunSQL \"UPDATE YourTable SET YourField = \" & Me.FaktNr & \" Where ID = \" & Me.KøbID

I say (Maybe) because I am NOT 100% sure if you can update the records when the report is using it. But you can give it a try.

Avatar billede msrikke Nybegynder
17. oktober 2001 - 14:08 #11
Jeg forsøger...
Avatar billede msrikke Nybegynder
18. oktober 2001 - 11:33 #12
Dit forslag virker helt perfekt. Og så har jeg benyttet din ide til at lave fakturanummeret ud fra.

1000 tak for hjælpen...
Avatar billede terry Ekspert
18. oktober 2001 - 11:35 #13
Your very welcome, and thanks ;o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester