Avatar billede desies Nybegynder
18. oktober 2001 - 15:14 Der er 4 kommentarer

Runtime Error i dosspil

Jeg har et lille problem med et af mine gamle spil... Hver gang jeg forsøger at starte det op, komme følgende besked: Runtime Error 2000 at 0002:24ED!
Hvad i alverden sker der for den?? Det er kun det ene spil der er problemer med.
Avatar billede wizax Nybegynder
18. oktober 2001 - 15:28 #1
Hvilket OS kører du?
Hvilket spil er det?
Bruger det DOS4W (tror jeg det hedder)?

Prøv at køre det i ren dos-mode (ikke dos-vindue)
Avatar billede makse Nybegynder
18. oktober 2001 - 15:41 #2
Er det ikke en error 200 du får?
I såfald kan du prøve den her patch.
http://alpha.qmw.ac.uk/~ugah006/gotools/tppatch.exe

Start den med kommandoen Patch.exe spilnavn.exe
Avatar billede wizax Nybegynder
18. oktober 2001 - 15:50 #3
Det er rigtigt Makse, jeg har rent faktisk hørt om Turbo-Pascals problemer i maskiner over ca. 90 Mhz (hovedsageligt Pentium\'s).

Det din patch gør er, at ligge en lille pause ind i starten af spillet (ikke noget brugeren mærker), men den gør at maskinen kan nå at initialisere sine registre osv. Det er der fejlen hos TP var.

For dem der stadig bruger det, er fejlen fundet og rettet i den sidste nye version af TP 7.06 mener jeg den hedder.
Avatar billede desies Nybegynder
18. oktober 2001 - 16:08 #4
Fandt selv alle disse ting lige efter jeg lavede indlægget. Men tak alligevel.
Spillet er Tyrian 2.1 og jeg har prøvet tppatch men det virkede ikke. Men jeg fik tilgengæld spillet til at køre via Moslo dog ikke særligt godt...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester