21. oktober 2001 - 20:20Der er
19 kommentarer og 1 løsning
Nimda igen ..
Jeg stillede her sidst et spørgsmål om fjernelse af nimda og fik et link til et program, der kunne fjerne den.. Dette virkede bare ikke efter hensigten..
Nu er det sådan, at jeg har ca. 500 musikfiler på mit E: drev .. Kan jeg flytte disse filer hen på næste computer i netværket, formatere E: drevet og flytte dem tilbage igen og være sikker på, at der ikke er virus på de to computere (jeg ved godt at jeg er nødt til at formatere alle drev på min computer)..
Altså bliver filerne beskadiget eller inficeret af nimda eller kun drevet??
har du virus checked dine musikfiler? hvis de IKKE er inficeret, så kan du godt flytte dem over på en anden PC (som er virusfri), uden der sker noget..
prøv www.f-prot.com jeg er ikke sikker på at dette pro. kan fjerne det men prøv (du skal hente det der køre i dossen da dette også er freeware program) der er en god chance for at det kan fjerne det uden at ødelægge noget :) pøjpøj
realone> Du skal, som rkhdk siger, sørge for at alle dine maskine har beskyttelse! Nimda vil blive på netværket, indtil den sidste maskine på netværket er beskyttet!
du går ind i stifinder, op i Tools \"Kan ikke huske hvad den hedder på DK\", mappe indstillinger, Vis, så skal du gøre så du kan se ALLE filer skjulte Osv..
Nu kan jeg ikke huske hvilket OS du køre.. Men i W2K er der flere steder du skal sætte den op..
men mener at du køre Win9x, så er der vist nok bare en der hedder vil ALLE filer..
Hmm, den er der sq godt nok stadig .. Formaterer i morgen.. ;o)
LUKKER
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.