Avatar billede flyver23 Nybegynder
24. oktober 2001 - 17:23 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Hyperlink i formular

Når jeg i en formular giver en kommandoknap egenskaben Hyperlink, minimerer Acces programmet(aktive database) når den  fil jeg linker til åbner. ( umiddelbart efter tryk på knappen)
Den oprindelige database kommer altså til at ligge nede på proceslinien. Så skal man trykke hernede for at maksimere databasen igen. Kan man ikke undgå dette?
Det gør ikke noget at den oprindelige database ligger \"bagved\" den ny åbnede fil. Det skulle gerne virke ligesom når man hopper rundt mellem formularer internt i Acces.
VH Flyver23
Avatar billede martin_sj Nybegynder
31. oktober 2001 - 11:45 #1
Flyver23

Lav en makro:

Handling: Maksimer

Giv din kommandoknap hændelsen:
Efter opdatering: makro som du har lavet!

Prøv om det hjælper

Hilsen MSJ
Avatar billede flyver23 Nybegynder
03. november 2001 - 12:35 #2
Jeg har prøvet med Maksimer som makro i næsten alle felterne for kommandoknappen, uden virkning. Der foregår stadig en minimering.
Avatar billede martin_sj Nybegynder
03. november 2001 - 21:37 #3
Prøv at give Formularen hændelsen:

Ved enten fokus, efter opdatering prøv dig frem!

:-] MSJ
Avatar billede flyver23 Nybegynder
03. november 2001 - 22:45 #4
Jeg har givet både kommando knappen og formularen hænedelsen \"maksimer\" ved alle mulige hændelser. Det virker ikke.
Avatar billede martin_sj Nybegynder
03. november 2001 - 23:05 #5
Ja jeg forsøgte selv!
Det er et problem/opgave...

Der er ikke rigtigt noget der virker..men der må være en løsning!

MSJ
Avatar billede flyver23 Nybegynder
03. november 2001 - 23:09 #6
Ja selvfølgelig er der en løsning. Den er måske bare langt væk!! Jeg er sikker på at der er nogen som snart melder sig med den rigtige løsning.

Vh Flyver23
Avatar billede flyver23 Nybegynder
23. november 2001 - 16:56 #7
Tjahh Det kan åbenbart ikke lade sig gøre
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester