01. november 2001 - 10:27Der er
16 kommentarer og 1 løsning
Timer
Hej alle flashere - har et spørgsmål ang. timer i Flash. Er ved at lave en slags enarmet tyveknægt men kan ikke finde ud af hvordan jeg får de 3 hjul til at stoppe vilkårligt i forhold til hinanden. Håber I kan hjælpe med lidt actionscript ;-) Mvh alpapa http://www.whyweb.subnet.dk
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Lav et ligegyldigt movieclip og placér det helt uden for stage, så det ikke er synligt. Det skal kun bruges til at tælle med. Højreklik, vælg actions og indsæt den her:
onClipEvent (enterFrame) { if (_root.maa_jeg) { _root.tid = getTimer (); if (_root.tid>=2000 && _root.tid<4000) { _root.clip.gotoAndStop(2); } else if (_root.tid>=4001 && _root.tid <6000) { _root.clip.gotoAndStop(3); } else if (_root.tid>=6001 &&_root.tid <8000) { _root.clip.gotoAndStop(4); } } }
Lav så en knap, der sætter det hele i gang.
on (release) { _root.maa_jeg = true; }
Nu vil clippet \"clip\" gå til frame 2,3,4 efter henholdsvis 2,4,6 sekunder. Du ændre bare \"clip\" til navnet på dine movieClips. Altså clip1, clip2, clip3 afhængigt af hvor mange sekunder der er gået.
Jeg har ændret din kode fra gotoAndStop(1/2/3) til Stop(), for at gøre det så tilfældigt som muligt, så jeg ved ikke hvor movieClipet stopper ;-) Men jeg prøver at sætte koden ind i movieClipet _root.tid alpapa
Øh, det kan min kyllinge-hjerne ikke forstå ;-) Dette er mit ActionScript i movieClip _root.tid, det indeholder 2 frames og ligger udenfor stage. Er det her et eller andet sted du vil ligge det ind?
onClipEvent (enterFrame) { if (_root.maa_jeg) { _root.tid = getTimer(); if (_root.tid>=2000 && _root.tid<3000) { _root.jackpot.wheel1.Stop(); } else if (_root.tid>=3001 && _root.tid<4000) { _root.jackpot.wheel2.Stop(); } else if (_root.tid>=4001 && _root.tid<5000) { _root.jackpot.wheel3.Stop(); } } }
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.