Avatar billede kfh Nybegynder
01. november 2001 - 17:04 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Access projekt - hvad er galt?

Hej Eksperter

Det er muligt, at jeg ikke har forstået det rigtigt, men jeg har oprettet et projekt og har tilsluttet det til en SQL Server. Er det rigtigt, at man kan opfatte projektet som en klient mod SQL Serveren? Hvis dette er tilfældet, hvorfor kan jeg så kun se tabellerene i det oprettet projekt? Jeg kan ikke se forms, rapporter mm? Det ville give mere mening, hvis det kun var forms og rapporter, som jeg kunne se, idet man jo ikke skal have mulighed for at rode i tabellerne fra en klient?

Jeg kan først svare fredag, men udlover tilgængæld mange point til den person som gider anstrenge sig for at svare præcist og grundigt (gerne lidt relevant i forhold til ovenstående om Access-projekt og SQL-Server).

Mvh

Kfh
01. november 2001 - 17:17 #1
Et Access Project er ganske rigtigt en klient til SQL-serveren.

Men ligesom i alm. Access skal du selv lave alle forms, rapporter m.m.
Til at gøre dette har du tabellerne at gå ud fra. Når du har fået lavet dine forms og rapporter slår du database-vinduet fra, så brugeren ikke ser andet end dine forms.

Men indtil da er tabllerne frit tilgængelige.

Princippet fuldstændigt det samme som med alm Access. Forskellen er baret data ligger på en server hvorfor det hele går væsentligt hurtigere. Endvidere har du adgang til nogle af de features som er på SQL serveren som ikke er i Access. Bla. Triggers.

Giver det lidt mening?

/Thomas
Avatar billede kfh Nybegynder
02. november 2001 - 08:43 #2
Hej thomasjepsen

Det giver absolut mening, dog har jeg 2 spg. til dig:

Hvordan slår jeg database-vinduet fra?

Jeg har allerede lavet en færdig database. Har jeg mulighed for at impotere mine forms og rapporter i projektet?

Mvh

Kfh
02. november 2001 - 08:58 #3
Databasevinduet fjerner du ved at gå i Funktioner->Start.

Her kan du også slå F11-tasten (vis databasevindue) fra og angive om brugeren har ret til at ændre værktøjslinier m.m.

Du kan godt importere alle dine forms og rapporter, men du får et problem med forespørgsler! De findes ikke i et .adp-projekt.
I stedet har man Views som ligger på SQL serveren. Disse er ikke så velegnet til at køre handlingsforespørgsler som Update-, Delete-, Insert-queries. Dertil skal/bør man lave Stored Procedures som er program-moduler som ligger på SQL serveren ligesom Access\' VBA moduler.
Som du måske begynder at få en fornemmelse af, så er der ret stor forskel på en alm. Access database og et Data Project. Det er en helt anden måde at tænke på. Derfor holder man ofte bare til et alm. Access database, hvis man allerede har en database, som man vil upsize til SQL. Man benytter så bare sammenkædet tabeller via ODBC som i gamle dage. Performance bliver ikke væsentlig ringere af den grund.

Der er en Wizard som konverterer databasen til .adp, men jeg må indrømme at jeg ikke har haft den store succes med at benytte den, da den er ret mangelfuld - men prøv! Den ligger i Funktioner->Databasefunktioner og hedder (på engelsk) Upsizing Wizard (kan ikke huske hvad den hedder på dansk, men den ligger næstnederst i den angivne menu!)

Ellers ved du hvor du kan få hjælp :o)
www.makeiteasy.dk

/Thomas
Avatar billede kfh Nybegynder
02. november 2001 - 11:26 #4
Hej Thomas

Lige en sidste kommentar + en enkelt (lille) spg...

Tak for dine svar. Ja, jeg havde ikke meget held med den wizard som du omtaler, der konverterer Access til SQL Server. Det kunne ikke lade sig gøre p.g.a. noget med \"overflow\"?

Jeg har derfor prøvet at benytte sammenkædet tabeller via ODBC. Er det rigtigt forstået, at man kan sammenkæde den samme database på flere forskellige arbejdsstationer mod tabeller som er lageret på en SQL Server?

Når jeg forsøger at sammenkæde, skal jeg på et tidspunkt vælge entydige felter i mine forskellige tabeller. Disse felter hedder noget ret underligt - og ikke det jeg har kaldt dem?

Mvh

Kfh
02. november 2001 - 11:32 #5
Du kan sammenkæde tabeller fra SQL serveren til lige så mange Access-databaser, du har lyst til.

Når den spørger om entydige felter, er det fordi der ikke er defineret en primærnøgle på tabellen på SQL serveren. Det er man så nødt til at bilde Access ind at der er. Ellers kan man ikke få lov at redigere i tabellen.

Jeg ved dog ikke hvorfor felterne ikke hedder det rigtige - det plejer de nu.
Det kan måske skyldes at du har mellemrum eller æ,ø,å i feltnavnene og din SQL server ikke er sat op til at kunne forstå dette. Derved ændres felterne lidt. Men jeg har faktisk ikke set en SQL server som ikke kunne håndtere æ, ø og å samt mellemrum i årevis.
Avatar billede kfh Nybegynder
02. november 2001 - 11:36 #6
Jeg siger tak, og jeg skal ikke plage dig mere....
02. november 2001 - 11:36 #7
no problem ;o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester