Avatar billede eaglex Nybegynder
04. november 2001 - 21:27 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Logserver på Mandrake

Jeg sidder og arbejder med en netværksløsning, hvor en server skal insamle logfiler fra netværkets Linux servere og analyserer dem.

Hvor laver man en logserver?
Hvordan laver man automatisk loganalysering?
HVordan ælaver man en webinterface til at administrerer det fra?

Håber der en der kan hjælpe.

//EagleX
Avatar billede victor44 Nybegynder
04. november 2001 - 21:57 #1
3 spørgsmål.

1. Benyt syslog, det er den man bruger til dette. Læs man syslog.
2. Du kan benytte logcheck eller logsurfer.
3. Med en smule snille og behændighed. Der er mange tools til dette. Prøv at se på www.linux.org, her er der mange færdige alternativer.

LuF
Avatar billede lbhansen Nybegynder
06. november 2001 - 08:03 #2
som sagt syslog er vejen frem.

Man kan lave mange sjove ting. Fx logger min cisco router til min linuxboks:)
Avatar billede eaglex Nybegynder
06. november 2001 - 16:38 #3
Ok, nu har je kikket lidt på Syslog, men hvordan sorterer man logfilerne på den maskine der opsamler den?

Det bliver vel ikke altsammen tilføjet i en fil?
Avatar billede lbhansen Nybegynder
06. november 2001 - 16:59 #4
ja det gør det, og hver linje starter med et tidspunkt, og en angivelse af hvilken server der logger, så lidt regulære udtryk burde kunne gøre det.
Avatar billede eaglex Nybegynder
06. november 2001 - 17:03 #5
Ok, nu er jeg ved at følge med, hvad kan jeg så bruge til at \"sorterer\" logfilen, så man kan udskrive en rapport over aktiviteten på den enkelte server?

Den service der bliver logget, skal den være installerert på logserveren, f.eks. Squid, proxu osv.?

Hæhæ, dumme spørgsmål fra en delvis newbie, i hvert fald på den del af linux området! :)

//EagleX
Avatar billede lbhansen Nybegynder
06. november 2001 - 17:06 #6
din syslog på logserveren skal være sat op til at modtage fra andre servere \'man syslog\', og på de andre servere skal de være sat op til at logge på den anden server \'man syslog\', og nej. Services skal ikke være installeret.

Man kan bruge \'awk\' eller lignende til at sortere selv, ellers søg på på http://freshemat.net efter \'log\', og se hvad der sker
Avatar billede victor44 Nybegynder
09. november 2001 - 00:01 #7
Du behøver ikke at installere software på andet end de maskiner som behøver det.
HVis du starter syslog med parameteren -r (Så hut jeg visker) Så lytter den efter andre syslog fætre.

De LINUX maskiner som skal logge på den centrale maskine skal have en entry i /etc/syslog.conf der ligner denne :
*.*    @<ipadresse> (uden <>)

Den der lytter skal starte syslogd med parameteren :
-r

LuF

Så må der vist være svar på spørgsmålet.
Avatar billede eaglex Nybegynder
09. november 2001 - 00:06 #8
Tak for hjælpen, jeg leger lidt videre med det, det ser ud til at funke :)

Så lukker og slukker 4 now! :)

Men vender frygtløs tilbage! :)

//EagleX
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester