08. november 2001 - 11:26Der er
3 kommentarer og 1 løsning
NDPS og Win95 - længe om at kopiere ind, kan man distribuere til nogle os kun?
Hej Guys
Jeg har (endelig) opgivet zenworks til printerdistribution og har installeret NDPS :-)
Vi har fået installeret NDPS, og opsat printerne.
I første omgang havde vi nogle problemer med at spoolsv under win2k gik ned, men det løste den nye client.
Der er dog også et problem under win95/98. Der står den MEGET MEGET længe og kopierer printere ind - vi taler om 4-5 timer inden folk annulerede den.
Jeg ville gerne have råd til ENTEN - Hvordan får vi den til at kopiere hurtigt og fejlfrit ind ELLER (mere interesant) - Kan vi gøre så den kun kopierer ind under W2k ? Vi har tilføjet NDPS\'en til hele containeren, da vi ikke kunne finde et sted at sætte den på gruppe/person niveau - kan man det ? Og hvis vi fjerner win95 driveren, får folk så ikke en besked om \"der er en printer men ingen driver til dig\" ???
Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.
Jeg har ikke seneste client på, der er mellem 3.1 og 3.33. Jeg ville helst undgå og opdatere dem, da vi i forvejen er ved at fase dem ud, og helst vil undså at skulle bruge tid på dem. Jeg ved at jeg kan bruge ACU - meeen anyway.
Så hvis man på en måde kan undgå at installere NDPS printerne under 95 ville det faktisk være en federe løsning....
Vi kører 5.0 sp6a på server, så den anden er allerede opdateret.
Hmph, jeg har nu prøvet med den nyeste 95-client, og det kører bedre, til gengæld kommen den med en masse spr under ACU, så vi kan ikke bare rulle den ud :-(
Det kom aldrig nogle muligheder til om man kun kunne rulle ud til Win2k.
Vi er nu kommet en del videre, og er derfor nået til nogle mere konkrete spr, som jeg lige vil prøve at stille specifik i eget spr.
Lase
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.