Avatar billede klas Juniormester
14. november 2001 - 16:56 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Hvordan laver man nemmest afstemning?

Heysan,

Hvis jeg vil lave en afstemning i asp / mysql - hvordan gør man så nemmest det?

Jeg havde tænkt lidt på, om man ikke bare skulle have 2 felter . .en der hedder sum og en der hedder antal.  Når man så stemte blev en værdi fra 1-5 sat ind i sum, og der blev lagt 1 til antal . .de 2 blev så divideret og man havde gennemsnittet . .

er der en bedre måde?  hvordan gør man egentlig sådan at man ikke kan stemme flere gange i træk?


På forhånd tak :)

Klas
Avatar billede goz Nybegynder
14. november 2001 - 17:09 #2
sorry - havde ikke set at det skulle være mySql
Avatar billede klas Juniormester
14. november 2001 - 17:17 #3
jeg vil selv lave det, jeg har allerede en database med en masse junk fx. billeder videoer og programmer, som skal kunne bedømmes  . . jeg vil ikke have en alm. poll funktion. men jeg skal vide hvordan det laves sammen med det eksisterende script.
Avatar billede klas Juniormester
14. november 2001 - 20:38 #4
der er ingen mennesker som ser dette spørgsmål . .så jeg lukker det.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester