16. november 2001 - 11:03Der er
41 kommentarer og 1 løsning
Sjov fejl ved \"open\" window
en lille pop-up \"movie\" skal åbnes foran min hoved film. i det lille vindue har jeg en flash knap med en flash lydeffekt. Når det lille vindue lukkes igen \"bliver\" lydeffekten på min hovedstage, forstået sådan at hvis du rollerover der hvor knappen var før, så spilles lydeffekten uden kappen er synlige? (vinduet er jo lukket ?)
Nogle tips omkring forget window, bruger jeg den ved de små pop-ups så dør windows?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Det nemmeste er at flytte dit Miaw offstage i stedet for at open/close/forget window. Først hvis det bliver for ram krævende plejer jeg at \"forget window\" mvh geo
Jeg synes det er rimeligt vigtigt at \"forgette\" eller \"close\" vinduer, da de også napper en del processorkraft og grafikkortkraft (især med flash-indhold), hvis de kun er flytttet off stage!
Hvis du bruger en global variabel til at \"holde\" dit vindue, er det en god ide at slette den også, samt fjerne vinduet fra the WindowList.
Ask -M>> \"....Hvis du bruger en global variabel til at \"holde\" dit vindue, er det en god ide at slette den også\" Dette er en nødvendighed hvis Miaw\'en ikke skal sluge processor kraft, da den vil fortsat eksistere så længe mindst en variabel refererer til den ;) . Det er ikke nødvendigt at fjerne den fra windowlist. dette sker automatisk når der ikke er flere referancer. Man kan derimod tjekke windowlist for at se om man nu har husket at slette alle sine referancer til MIAW\'en.
Lingoman >> \"Det er ikke nødvendigt at fjerne den fra windowlist. dette sker automatisk når der ikke er flere referancer.\" Det burde være rigtigt, men er det ikke altid... prøv evt i messagebox:
myMiaw = window(\"test.dir\") put the windowList -- [(window \"test.dir\")] open myMiaw close myMiaw myMiaw = void
put the windowList -- [(window \"test.dir\")]
.. det er kun ved myMiaw.forget() at myMiaw bliver slettet fra the windowList, så det er vigtigt at forgette, eller slette manuelt fra windowListen.
OK, point taken :o) Det er godt med lidt modspil... Hvorfor har du ikke været aktiv i Director/Lingo kategorien de sidste mange måneder ? Vi er alt for få brugere synes jeg. mvh geo
busy, busy.... Det sker at jeg bliver ramt af arbejde, jeg prøve ellers at undgå det, men det lykkes ikke altid! Og så er du jo ofte rimelig hurtig på svarknappen....
Okay..men er dog blevet en smule forvirret af jeres diskussion...hvor meget af dette skal jeg bruge:
myMiaw = window(\"test.dir\") put the windowList -- [(window \"test.dir\")] open myMiaw close myMiaw myMiaw = void put the windowList -- [(window \"test.dir\")]
Ask-Me ville blot pointere at det ikke er nok at fjerne de globale referancer, hvis man vil fjene sin MIAW fra windowlist. Hertil skal man bruge forget window.
Man skal være 100% sikker på at den MIAW man vil bruge forget kommandoen på faktisk eksisterer. Ellers sker der underlige ting! Man laver sit tjek ved at bekræfte at MIAW\'en findes i windowlist inden man bruger forget. mvh geo
Det er så iorden..bare vi har dig, Tino og Ask-m her på eksperten til at svare på Lingo spørgsmål, så nøjes jeg med at grine af Mogens G. og Pia K. på TV. ;)
Jeg ved heller ikke helt med windows humor (er selv mac bruger)... jeg brokker mig mest over alt det windows maskinerne ikke gør lige så godt som mac\'erne (bortset fra 3D)...
........ det slog mig lige..... jeg aner ikke hvem I er.... det er det mærkeligste ved eksperten... vi hjælper hinanden så godt vi kan, men aner ikke hvem hinanden er, og sjældent i hvilken sammenhæng vi arbejder med det vi gør - for det er jo ikke meget som vores minisites afslører. Jeg ved: lingoman hedder George stormester.... spiller skak??? ask-m hedder ask møller and thats about it (dvs. jeg ved lidt mere om ask-m tror jeg nok!)
Jeg har arbejdet med Director i 5 år som udvikler og troubleshooter, hovedsaglig i udlandet men siden februar har jeg koncentreret mig omkring det danske multimedie marked. Specialitet er Lingo og Director tekniske aspekter.
Hvis jeg lige skal præsentere hvem jeg er, så er Stormester en kærlig joke, jeg hedder Jacob bor i Aalborg og laver video og små undervisnings programmer med director.
Der findes iøvrigt en uofficel søsterside til eksperten hvor man kan blære sig med hvem man er...den hedder vist noget med....fox.dk????
Så får I også lidt mere om mig. Jeg har arbejdet med Director siden \'93 hvor jeg startede på medieøkonom-studiet. Siden \'99 har jeg arbejdet hos Ultimatum | PeopleGroup som jeg selv har været med til at starte. Oprindeligt har jeg mest arbejdet med CD-rom produktion, men på det sidste har jeg mest arbejdet med shockwave - og derfor også lidt med html, hvilket jeg ikke bryder mig meget om.
Jeg her \"kun\" rodet med Director siden 99, hvor jeg først stiftede bekentskab med programmet på mediekoordinator uddannelse...Desværre var lingo undervisningen dårlig/utilstækkelig..så jeg må fuske mig lidt frem. Måske kan jeg betale mig fra et godt lingo kursus somewere...noget om lister, globaler, parrent script ect...Var det noget for dig Geo?
Jeg har lige fulgt med i debatten, men har ikke kunnet bidrage med noget hehe!
Siden stormester tænker på er fotx.net der er en del brugere tilmeldt!
Jeg kan høre at i her lidt mere erfaring i Director end mig. Jeg har lavet nogle småspil og præsentationer, men det har altid kun været noget visuelt, dvs. at jeg aldrig har lavet noget shockwave jeg har tjent penge på! :)
Jeg er i lære som grafiker, og det er jo ikke en del af min uddannelse, så det er bare fordi, at jeg helt vildt godt kan lide at arbejde med det!
Zed der også bruger kategorien her, har nogenlunde samme skæbne som mig, han er mediegrafikerelev!
Jeg havde en teori om at det var fordi at du godt kan lide, at have hele tal, så du satte 19 point på, du havde xx00! Men det fandt jeg ud af at det ikke holdte!
sikke\'n fredags hygge! Ja det kunne da være sjovt at holde Director-møder og sætte ansigt til bruger navnene, men vi er jo spredt over hele landet! Penge synes jeg ikke der skal være tale om da vi får udgifter til transport, kaff\'o\'kag\' mm.
Hvad siger i til at starte med finde en dato hvor vi kunne mødes. Mødestedet kunne være i hjemmet og skifte på tur, dog bør vi nok være indstillet på at nogle sikkert vil overnatte på gulv/sofa i soveposer pga afstanden. Bliver det en succes kunne vi jo holde et møde hver 6. måned eller noget i den stil. Resten må vi klare her på eksperten :)
I min lejlighed tror jeg at vi godt kan være omkring 8, hvis I kan finde jer i at der løber børn rundt i periferien ;) Vil du tage initiativet og oprette et spørgsmål i Director/Lingo kategorierne ?
Idéen med at mødes har været oppe og vende nogle gange - .
Nu er jeg ikke ligefrem en director mester, men jeg ville også finde det hyggeligt. Var selv med til www.ekspertenfest.dk , netop fordi jeg ville møde lidt folk. Desværre dukkede ingen andre flashere end mig selv op, men så fik jeg da lejlighed til at møde andre interessante folk.
Hvis jeg kan liste mig med på vognen her kunne det være fedt. Har egentligt længe ønsket at diskutere noget mere Director - kommer bare aldrig i gang. :-)
Du skal være mere end velkommen, Nikolaj. Der kunne endda opstå Director/Flash synergi pga Flashere :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.