Avatar billede cowboy Nybegynder
25. november 2001 - 11:19 Der er 12 kommentarer og
1 løsning

PDF

Jeg skal lære at lave en pdf fil. Er det svært og kender i nogle steder på nettet, hvor man på dansk kan få en lille tutorial.

Jeg er helt blank hvad \"Pdf\" det angår.

-Søren
Avatar billede speedy Nybegynder
25. november 2001 - 11:20 #1
Du skal have fat i Adobe Acrobat, og det er ikke helt billigt :)

/SpEeDy
Avatar billede cowboy Nybegynder
25. november 2001 - 11:25 #2
Hvis nu jeg allerede har det ?
Avatar billede speedy Nybegynder
25. november 2001 - 11:26 #3
For det første er der forskel på Adobe Acrobat Reader og Adobe Acrobat. Mange tager nemlig fejl :)

Så er det Adobe Acrobat du har ?

http://www.adobe.com/products/acrobat/products.html

/SpEeDy
Avatar billede cowboy Nybegynder
25. november 2001 - 11:30 #4
Adobe acrobat 5.0
Avatar billede jefa Nybegynder
25. november 2001 - 11:32 #5
Avatar billede jefa Nybegynder
25. november 2001 - 11:34 #6
Avatar billede cowboy Nybegynder
25. november 2001 - 11:46 #7
ingen danske ?
Avatar billede m-lab Nybegynder
25. november 2001 - 15:45 #8
En lille dansk version kommer her:

Med Acrobat 5 er du på den grønne gren hvad software angår. Med den får du både en reader, en Acrobat (som også kan rette i PDF\'erne) og en distiller.

Distilleren er den du skal bruge til at lave pdf\'en.., på baggrund af en postscriptfil.

Du skal have installeret en postscriptprinter på din maskine (underordnet at printeren ikke står ved siden af). Fra dine programmer udskriver du til denne printer.., men som fil (typisk extension *.ps) Vær opmærksom på, at der i nogle programmer kan bruges en ppd-fil med hvilken du kan styre forskellige ting i udskriften. (Agfa Apogee Normalizer er et eksempel.., og perfekt til PDF\'er). PPD\'er kan sammen med postscript-printerdrivere findes på www.adobe.com

Nå du har lavet din *.ps fil åbner du Distilleren.
Der er - siden version 4.0 - mulighed for at vælge mellem forskellige job.options. Press-, Print- og Screen-optimized.

Alt efter hvad din PDF skal bruges til vælger du en af disse. Det er disse options som bestemmer bl.a. komprimeringsgraden af dine billeder, om skrifterne skal helt eller delvist med i pdf\'en osv.

Fordelen ved PDF er jo netop at du kan lave dit job i fuld opløsning.., og derefter udnytte Distillerens fleksibilitet i forhold til om PDF\'en skal bruges til tryk.., på nettet eller sendes som korrektur via mail.

Prøv at vælge Press-optimized og tryk Ctrl+J. Så kommer du ind i nervecentret i Distilleen. Klik på de forskellige faneblade og se hvod\'n indstillingerne er. Prøv det samme med Screen-optimized. Find forskellene.., og sig AHA.., det er der forskellene er.

Selve PDF\'en laver du - når du har valgt job-options - ved at åbne *.ps filen. File ->open.
Som  udgangspunkt bliver PDF\'en lagt der hvor *.ps filen ligger.

Orøv også at tage samme *.ps fil og lav en PDF med hver af de tre indstillinger og se forskellen på filstørrelsen.

Right. Lidt kaffe til mig, så vil jeg prøve om jeg kan skrive mig ud af nogle af indstillingsmulighederne.

Prodic: var det noget med et joint-venture om lidt web-materiale om pdf..?
Avatar billede m-lab Nybegynder
25. november 2001 - 15:46 #9
Forresten, med flere programmer følger en såkaldt PDF writer. Glem den. Den er ikke meget værd.., specielt ikke hvis PDF\'en skal til en trykker.
Avatar billede cowboy Nybegynder
25. november 2001 - 16:02 #10
m-lab <<< kanon hjælp, bliv endlig ved !
Avatar billede m-lab Nybegynder
25. november 2001 - 16:13 #11
Settings:

General: Default-kompabiliteten er sat til PDF 1.4.., pas på den. Acrobat 5 er endnu ikke så udbredt. Måske kan det give problemer.
Resolution skal sættes i forhold til det PDF\'en skal bruges til. 600 dpi er nok til skærmen, 1200 ok til print. Til tryk bør du spørge trykkeriet. Men typisk 2400 dpi.

Compression: Her sættes indstillingerne for den kompression og downsampling dine farve- og sort/hvide billeder (bitmaps) skal have. Downsamplingen vil sige at distilleren automatisk ændrer opløsningen på dit billede. Som sagt kan et job lavet i fuld opløsning også give en pdf til nettet. Billederne kan downsamples til f.eks. 72 dpi som er fint til skærmen.., eller 150 dpi til printer.., eller 300 dpi til tryk.., eller en hviken som helst anden dpistørrelse du måtte ønske. (bemærk dog at den ikke sætter lavtopløste billeder op i dpi i forhold til dine valg).
Monochrome images er din tekst. Sæt ikke denne værdi for lav. Det fylder ikke væstentligt i pdf\'en og sikrer generelt en god læsbarhed.

Compression bør du lade blive ved automatic. Distilleren er excellent til selv at vælge hvad der passer til dit job. (for Monochrome gælder det dog at du bør bruge CCITT Group 4)

OG lige med hensyn til skrifter. Det er ikke alle True Type skrifter der lader sig embedde i PDF\'en. Du er på den helt sikre side ved kun at anvende Type1-skrifter.

Tiden løber.., og der er en håndboldkamp der skal ses. Jeg vender de sidste tre faneblade om et par timer. 
Avatar billede cowboy Nybegynder
25. november 2001 - 16:37 #12
kanon, tak
Avatar billede m-lab Nybegynder
25. november 2001 - 23:46 #13
Nå, der gik lidt spunk i det med en tredie halveg.
Håber ikke du er groet helt fast...

Fonts: Afkryds Embed all fonts. Subset hentyder til at man kan detfinere om en font kun delvist skal med hvis der kun er brugt f.ex 40% af den i jobbet. Men det forhindrer så at du kan lave seriøse rettelser i PDF\'en. Font loacation skal indeholde sti (stier) til de mapper hvor du gemmer dine fonte. Hvis distiller ikke kender placeringen af dem kan den heller ikke ta\' dem med i pdf\'en.

Color: En lidt langhåret del. Men, hvis du lader den stå til leave color unchanged kan det ikke gå helt galt. hvis du vil bruge ICC profiler skal de sættes her. I vers. 3 & 4 hvis nogen der læser dette bruger dne skal man under alle omstændigheder til tryk (optimalt også til print) ikke have flueben i rubrikken med convert til RGB. Så laver distiller alle farve-billeder til RGB farver.., og det duer ikke på trykkeriet.

Advanced: brug gerne default-værdierne her. Allow to override job.options betyder at de indstillinger vedr. bl.a. overprint i jobbet bliver bevaret. ASCII format kan du slå til hvis du kan læse og forstå en postscript fil. Den koder PDF\'en i ASCII som du så kan korrigere i en teksteditor hvis du støder på fejl. Det er dog de færreste der kan det, og generelt bør du lade den være slået fra, idet ASCII giver en væsentligt større PDF-fil.

Jeg tro egentlig det var det.

Hvis du dealer med et trykkeri kan du også bede dem tilsende dig deres job.options fil som du så lægger i distillers settings-mappe. Når du åbner distiller næste gang har du mulighede for at vælge den som job.options også (sammen med de tre førnævnte), og dermed være sikker på at levere en pdf der svarer til deres krav.

Hvad du så siden kan gøre med pdf\'en i for af tilretninger i Acrobat osv. er en helt anden hisstorie.

Go\' nat og sov godt... :-)

Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester