Avatar billede hhjensen Nybegynder
25. november 2001 - 12:57 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Ugyldig Excel fil...

Jeg sidder med en Excel fil der ikke vil åbnes. Excel siger at det er en ugyldig fil! Kan den reddes på nogen måde?
Avatar billede moonie Nybegynder
25. november 2001 - 13:15 #1
du kan sende den til mig så kanjeg se om jeg kan redde den... henrik@cd-city.dk...
Avatar billede hhjensen Nybegynder
25. november 2001 - 13:28 #2
moonie> Hvad kan du gøre ved den?

Jeg skal lige overveje om det er noget jeg vil sende afsted! Indholdet er ikke ligefrem fortroligt, men er ikke noget der skal spredes rundt omkring!
Avatar billede hhjensen Nybegynder
25. november 2001 - 16:22 #3
Hmm...i al min iver efter at forsøge at åbne filen er den blevet slettet...i papirkurven der i mellemtiden ER blevet tømt. Troede stadig at den lå på disketten!

Jeg har den stadig på papir, kan det scannes tilbage ind i Excell?
Avatar billede moonie Nybegynder
25. november 2001 - 17:10 #4
ja det skulle jeg mene man kan
Avatar billede hhjensen Nybegynder
25. november 2001 - 17:14 #5
noget bestemt scannersoftware eller burde alle kunne klare det?
Avatar billede mile Juniormester
26. november 2001 - 13:14 #6
Jeg har reddet mange data, ved at åbne Access og Filer Impoter - finde Excelfilen og importere fra den. Sjovt nok kan man de fleste gange få adgang derfra. Du kan efterflg. åbne tabellen i Access og vælge \"Analyser med MS Excel\" hvorved du får det tilbage i et regneark.
Avatar billede hhjensen Nybegynder
29. november 2001 - 15:28 #7
Sorry! Desværre ingen brugbar løsning!

Ellers tak!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester