26. marts 2000 - 22:18Der er
9 kommentarer og 1 løsning
dårlig JPG
Hvem har været ude for en .jpg format der ikke kan åbnes i Photoshop eller andre programmer. Photoshop siger at jpg er "damaged" på grund af et "marker segment too short" eller noget i den stil... Er der nogen løsning???
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Det lyder langhåret...Og mit er kort..Jeg har igennem 5 års arbejde aldrig set det der! Jeg tror det er komprimeringen lookup tabellen der er smadret...Men kan du ikke se den et andet sted på webben? Så kun du jo tage et screendump af siden og klippe jpg´en ud..Måske kunne du også prøve at se hvad word ville sige?
Jeg har selv oplevet noget lignende, det er dog et par år siden, så jeg kan ikke huske om der var en løsning. Prøv dog at vælge "Åbn som.." i stedet for "Åbn" og så vælg .jpg Jeg ved ikke om det virker
Det er fordi dit billede IKKE er et .jpg billede, det har bare fået den endelse. Eller så er det fordi filen er beskadiget. Under alle omstændigheder er din eneste løsning at sige: "Open As" og så begynde at prøve de forskellige endelser, kan du ikke åbne det sådan er der ikke noget at gøre. Jeg får dagligt den fejl, men det er fordi folk herude skriver .jpg uden det er et jpeg billede og som regel er det Photoshop EPS, men det kan jo være så meget ved dit billede...
hvis man ofte modtager billeder med forkert format endelse, så kan ACDSee helt klart anbefales, den åbner nemlig ikke billedet baseret på fil endelse, men derimod på den information der findes i filen, og så er den en kanon Viewer ! :-)
næææh men det er jo heller ikke det spørgsmålet drejer sig om :-) det er om at åbne filen. så kan man altid gemme det som et andet format som du så kan åbne i photoshop elelr lign, som basere opningen på hvilken fil endelse filen har :-)
dog kan du godt rotere billeder og den slags småting i ACDSee :-)
Jeg arbejder på et reklamebureau.. og vi haft problemmet mange gange... generelt når billeder er lavet i Photoshop 5.5 til PC kan de ikke åbnes... De kan dog åbnes på mac.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.