Avatar billede martinern Nybegynder
01. december 2001 - 21:00 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

lyd på gammel dos prog.

Hvordan får jeg lyd på de gamle dos prog.??

Jeg har et soundblaster live og kører med windows 2000
Avatar billede johnstigers Seniormester
01. december 2001 - 21:02 #1
du kan ikke få lyd på dos programmer under win2000  -  men du kan i winxp.
Avatar billede martinern Nybegynder
01. december 2001 - 21:04 #2
efter hvad jeg har læst er winxp ikke blevet bedere end 2000.
Avatar billede martinern Nybegynder
01. december 2001 - 21:04 #3
så den er nok ikke det værd
Avatar billede johnstigers Seniormester
01. december 2001 - 21:07 #4
WinXP er det bedste styresystem fra MS til dato - det er ak+lle enige om :) - inkl. undertegende :)
Avatar billede johnstigers Seniormester
01. december 2001 - 21:08 #5
ak+lle = alle
Avatar billede martinern Nybegynder
01. december 2001 - 21:09 #6
jeg synes at have læst at den tager 20% af den båndvidde man har til rådighed og mp3 afspilles i et ringere kvalitet
Avatar billede Beach Mester
02. december 2001 - 16:39 #7
>>>john_stigers
Kan du ikke bare tale for dig selv, og i det mindste ikke blande mig (en af alle) med i den bedømmelse. Jeg har en lidt anden mening om den sag*S*

//Beach
Avatar billede johnstigers Seniormester
02. december 2001 - 16:45 #8
beach> er det min skyld at du ikke tjekker om din maskine kan køre xp inden du køber det? Nej vel? Men det er et faktum at det er det bedste OS fra Microsoft til dato - at der så er problemer med div. gammelt hardware - ja det er jo en selvfølge :)
Avatar billede Beach Mester
02. december 2001 - 17:05 #9
>>>john_stigers
Det har intet at gøre med om jeg har købt programmet, eller har gammelt hardware! Hvis jeg ikke deler din åbenlyste begejstring for det styresystem MS kalder deres hidtil bedste så skal jeg skisme da have lov til det. Fordi du måske har hørt fra MS og nogle stykker mere at det er godt, så skal du jo stadig huske på at de står på den anden side af den disk som du skal betale ved*S*

Det kan godt være at XP er smart, flot og alt det andet gejl, men det er der sgu ret mange mennesker der er fløjtende ligeglade med. De skal bruge et ultra stabilt styresystem som gør, at de kan udføre deres arbejde på en hurtig og smertefri måde og derved kan levere et given stykke arbejde til tiden.

Så spar mig venligst for om jeg har gammelt HW eller ligende (det har ejg forøvrigt ikke!) det har intet med sagen at gøre. Problemet er at fordi du og nogle andre mener at XP er det fedeste så er i = alle. Den holder ikke i den virkelige verden mester.

Hvis jeg har købt en god gammeldags klasse A Amp, og samme firma 10 år efter kommer med en ny Amp ppækket med IC og computer, og derved kalder det deres bedste Amp. nogen sinde så er det jo ikke ensbetydende med at jeg er enig i den sag, og måske stadig har de fleste eksperter i denne verden i rykken med at min 10 år gamle Amp. har en bedere lyd som jeg er en Amp´s funktion. Nøjagtigt på samme måde er der mange der har det med et styresystem. De er sgu ligeglade med om man kan klippe film, få flotte og farverige ting til at ske på skæmen, hvis deres formål med at have et styresystem er at, det som tidligere nævnt, udføre en opgave hurtigt og stabilt og så også til tiden.

Håber ovenstående vil give dig lidt stof til eftertanke og tænke lidt mere på at det for nogle måske er det bedste, smarteste, fedeste mm. Men nogler er stadig IKKE det samme som alle! Jeg er en af dem så....

//Beach
Avatar billede johnstigers Seniormester
02. december 2001 - 17:07 #10
tjah... Aner ikke hvad Amp er for en ting ;)
Avatar billede Beach Mester
02. december 2001 - 21:31 #11
>>>john_stigers
Amp. er en forkortelse for Amplifire som er det Engelske ord for Forstærker:-)

//Beach
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester