Avatar billede unsigned Nybegynder
05. december 2001 - 10:53 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Icon ved bookmark

Jeg har prøvet at lave den funktionalitet, at når jeg bookmarker min hjemmeside, så bliver ikonet et jeg selv har lavet.

Først har jeg med IconForge programmet lavet mit eget ikon. Det har jeg gemt i mappen images under navnet ikon-v.ico. Så er jeg gået ud i dos og har sikret mig at hele navnet kun består af små bogstaver. Så er jeg gået ind i \'åben med\' og har sat åbningsprogrammet til IconForge.

Så har jeg på min hjemmeside indsat linien:
  <link rel=\"shortcut icon\" href=\"images/ikon-v.ico\">
Mappen images og \'filen med hjemmesiden\' ligger i samme mappe.

Så har jeg slette det gamle bookmark af min hjemmeside. Så har jeg slette cachen i browseren. Og så har jeg bookmarket hjemmesiden igen.

Og hvad sker der så. Istedet for mit ikon, så er der, der hvor ikonet skulle være, en hvid firkant med en blå og en rød prik.

Det tyder på at hjemmesiden ikke kan finde filen med ikonen. Jeg sletter derfor filen med ikonen, sletter det gamle bookmark, sletter cachen i browseren og bookmarker igen.

Og hvad sker der så. Så der der som ikon Internet Explorer ikonen.

Så lægger jeg filen med min egen ikon ind igen, sletter det gamle bookmark, sletter cachen i browseren og bookmarker igen.

Og så kommer ikonet med en hvid firkant med en blå og en rød prik tilbage.

Hvad er der galt?

Venlig Hilsen
Bjarne
Avatar billede omen Nybegynder
05. december 2001 - 10:56 #1
Du laver et icon i 32x32 og gemmer den i gif 16 farver. Derefter omdøber du filen til favicon.ico og ligger den i roden at dit bibliotekt, og så indsætter du
<LINK REL=\"SHORTCUT ICON\" HREF=\"http://www.ditdomian.dk/favicon.ico\">  i head på dit dokument
Avatar billede omen Nybegynder
05. december 2001 - 10:57 #2
Du kan også læse mere her og endda lave dit ikon her: http://www.favicon.com/
Avatar billede fcs Novice
05. december 2001 - 10:57 #3
Ligger icon-filen i dit \"rod-bibliotek - altså f.eks. www.dit-domæne-dk./favicon.ico ?
Avatar billede callesen Praktikant
05. december 2001 - 10:59 #4
Prøv at trække ikonen med musen lidt til højre i adressefeltet - hvad sker der så?
Avatar billede omen Nybegynder
05. december 2001 - 11:02 #5
Og husk, at filen SKAL hedde favicon.ico eller virker det ikke.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester