Avatar billede westtown Nybegynder
07. december 2001 - 00:29 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Drev mapping

Ved installering af arbejdsstation bliver D drevet mappet som et netværksdrev og F drevet som et CD rom drev inddeholdene filer fra serveren . Hvorfor og hvordan løses det ??
Avatar billede erp Nybegynder
07. december 2001 - 00:58 #1
Det ligger i login scriptet hvis det er et nyinstalleret OS, ellers er der en anden mulighed, nemlig permanente mapninger. Ved permanente mapninger skal du/brugeren selv på et tidspunkt manuelt have mappet drevet, og bedt om at det er permanent (default).
Sidste mulighed er at det overføres med profilen, hvis i altså benytter \"Roaming profiles\".

Mvh Eric.
Avatar billede ukdtom Nybegynder
07. december 2001 - 09:54 #2
Afhængig af hvilket OS du kører, skal du sætte parameteren First Network Drive.

Prøv at kigge under properties på din Novell Client, og det leaf der hedder \"Client\"


mvh

UKDTOM
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester