Avatar billede swil Nybegynder
11. december 2001 - 12:49 Der er 19 kommentarer og
2 løsninger

Import af for lang tekstfil

Jeg har en tekstfil der skal importeres i Access, men får følgende fejl: Importguiden kan ikke startes, den første række i datafilen er for stor.

Filen kan godt hentes ind i Excel (24 kolonner), men her er problemet så, at der er mere end 65.536 records og de sidste records så ikke kommer med.

Hvordan kan Access \"snydes\", hvis den kan?
Avatar billede terry Ekspert
11. december 2001 - 12:52 #1
A single column (field) can contain max 255 characters. It looks as though one of them is too long! (den første række i datafilen er for stor)
Avatar billede b_hansen Novice
11. december 2001 - 12:52 #2
kunne det være en ide at hive tekstfilen ind i Word i stedet?
Avatar billede swil Nybegynder
11. december 2001 - 12:53 #3
Alle tekstrecords er længere end 255 karakterer, men de skal hentes ind i mindre felter i Access.
Avatar billede terry Ekspert
11. december 2001 - 12:54 #4
are you sure you are using the right file format?
Tab, comma delimited?
Avatar billede b_hansen Novice
11. december 2001 - 12:57 #5
Jeg fik lige en anden ide:

Hvis jeg husker rigtigt fra mine dage med Lotus 1-2-3, så kunne importerede Lotus bare data i flere ark, når det første ark var fyldt.

Spørgsmålet er så, om man kan få Excel til at lave det samme nummer.
Avatar billede swil Nybegynder
11. december 2001 - 12:57 #6
Tab og det går jo også godt med import i Excel, jeg dog kun læse et antal records ind der svarer til max antal rækker 65.536.
Avatar billede terry Ekspert
11. december 2001 - 12:59 #7
you can import a tab delimited file into Access!
This problem has been up before, it seems Excel could import but not Access.
Avatar billede swil Nybegynder
11. december 2001 - 13:00 #8
>b_hansen
Prøver lige både Word og Excel
Avatar billede terry Ekspert
11. december 2001 - 13:01 #9
Avatar billede swil Nybegynder
11. december 2001 - 13:04 #10
Jamen Terry, du skal jo læse hvad jeg skriver. De enkelte tekstrecords er for lange til at importguiden vil starte. Jeg importerer masser fa filer både tab, komma osv. separeret uden problemer.

Men problemet er alene længden af tekstrecords. Og spørgsmålet om man kan omgå importguiden og dermed importere \"længere\" records?
Avatar billede b_hansen Novice
11. december 2001 - 13:06 #11
så skal du vist til selv at definere/programmere en import-rutine. Og der slår min viden absolut ikke til.
Avatar billede swil Nybegynder
11. december 2001 - 13:17 #12
>Terry
Jeg kan desværre ikke læse spm/140012 pga. en \"åndsvag\" firewall der skriver:

Access to \"http://www.eksperten.dk/spm/140012\" has been denied because it has been Categorized as a Pornographic website.

Men jeg kigger på det senere.

>B_hansen
Selvom det er omstændeligt, kan det faktisk lade sig gøre, at indlæse filen (100Mb) i Word, dele den i flere. Indlæse disse i Excel, gemme disse og sluttelig indlæse hver fil i Access. Så får jeg ikke det svar jeg ønskede (at omgå importguiden), så får du senere pointene.
Avatar billede b_hansen Novice
11. december 2001 - 13:20 #13
mjae... det er vist tyveri at få 60 point for den løsning *S*
Men i det spm Terry henviser til, viser thomasjepsen, hvordan man kan lave en manuel importrutine. Den er ganske vist lavet i Excel, men den må kunne bruges som inspiration til noget tilsvarende i Access.
Avatar billede b_hansen Novice
11. december 2001 - 13:21 #14
jeg kan eventuelt sende spm 140012 til dig i Word, hvis du er interesseret
Avatar billede swil Nybegynder
11. december 2001 - 13:22 #15
>B_Hansen
Ja meget gerne til: swil@tdcadsl.dk
Avatar billede b_hansen Novice
11. december 2001 - 13:25 #16
Er på vej swil
Avatar billede swil Nybegynder
11. december 2001 - 13:30 #17
B_hansen

Tak for mailen - også her æder vores firewall dokumentet. Jeg prøver at kigge på det når jeg kommer hjem.

Men tak for hjælpen.
Avatar billede region Nybegynder
11. december 2001 - 17:20 #18
Jeg tror jeg ved hvad der går galt.

Jeg har haft lign problemer med TAB sepererede txt filer. Problemet ligger i det der hedder LINEFEED. din txt fil inderholder ikke en linefeed hvorfor det går galt. Både Word Excel og andre kan selv generere denne linefeed. Det kan Access bare ikke... hverken 97 eller 2000.
Avatar billede swil Nybegynder
11. december 2001 - 18:44 #19
>region
Jeg har nuhaft lejlighed til at læse om dit problem i spm 140012, men jeg tror ikke det forholder sig sådan, Hvis jeg læser filen ind i Word, laver siden 50 cm brev og bruger 4 punkts fixed font, så står alle records pænt under hinanden, men hver record er meget lang.

Midlertidigt har jeg omgået problemet ved at indlæse i word, dele filen i 12 små bidder (er på 600.000 records) hente ind i excel og dernæst i Access.

Så hvis der ikke kommer flere svar lukker jeg spørgsmålet og giver B_hansen 30 point for hans råd og resten retur - hvis der ikke er nogen indvendinger.

Men B_hansen husk og giv et svar.
Avatar billede swil Nybegynder
11. december 2001 - 18:45 #20
50 cm brev skulle være 50 cm bred
Avatar billede b_hansen Novice
12. december 2001 - 07:50 #21
jamen det kommer så her *S*
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester