Hvis det er det, så kan du bruge et program der hedder Streamline. Det giver ikke altid et perfekt resultat, men ellers skal du tegne det op i et vektorprogram, som feks. Illustrator eller Freehand!
Ja, men som sagt får du nok det bedste resultat ud af at tegne det op selv! Det kan du også gøre i Corel Draw, men ellers de programmer jeg nævnte!
... men det er jo ikke alle billeder der kan vektoriseres. Hvis det er et foto-lignende billede, får du ikke et godt resultat, det skal være meget enkle billeder. Som logoer og den slags!
har jeg ikke... Men du kan se min hjemmeside ( http://www.ellert.f2s.com/ ) der er nogle som jeg HAR farvelagt. Dog i Pixel (Photoshop)... Ellers tjek www.tegnebordet.dk ! Der er masser af slagsen!
Det du vil, er det at få en stregtegning som du kan buge i Illustrator eller Corel..? Eller vil du have en \"ren\" streg at arbejde videre med i Photoshop...?
Du kan faktisk - til flere af disse stregtegninger - lave jobbet (vektoriseringen) i Photoshop.
Jeg snuppede den der XTC robot du har farvelagt. Åbnede i PS og konverterede til cmyk. Det giver en sort kanal som under alle omstændigheder indeholder stregen. Jeg kopierede den sorte kanal til en ny og brugte levels. I dette tilfælde 22,1,188 i input levels. Det fjerner rester af gråtoner og efterlader stregen. Den fik lidt ekstra kontrast (ca. +10)
Ctrl+klikkede på kanalen og fik en selection som jeg \"vendte om\". Lavede en working path som jeg gemte og eksporterede som ai.., en vektorfil som åbnes i illustrator eller corel.
Det var den grove måde...
Kanterne til pathen kan gøres pænere ved at lave gaussian blur på kanalen og bruge levels igen. Det gør mange af stregerne blødere.., og det kan der fifles meget med.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.