Avatar billede ghost1 Nybegynder
20. december 2001 - 10:51 Der er 1 kommentar og
1 løsning

mere select count(distinct....

Hej -
Håber at en kunne have svar på dette, da det virkelig ikke kan være rigtigt at man ikke kan Select count(disinct \"på mere en en kolonne\").. eks

Jeg har en tabel, der har en sammensat primærnøgle bestående af tanknr og timer.. hvordan laver man en sætning der forbinder disse, og kun vælger de records som er distinct.. min ide lyder som følger, men virker ikke. SELECT COUNT(DISTINCT temperaturtank.tanknr,temperaturtank.timer) as total

håber en kan bidrage med svar eller hjælp til svar :)

/bry

Følgende smider bare alle tankene ud...

select count(PrimKey) from
(select distinct (ltrim(tanknr) + \'_\' + ltrim(timer)) as PrimKey
from temperaturtank) as X

Men...

Okay - jeg tror nok jeg er med så langt, men problemet er så at jeg får et samlet antal målinger ud (37)... disse skulle gerne være opdelt på de forskellige ture som disse tanke/timer ligger under... hvordan får jeg det inkluderet..
temperaturtank.turid er f.eks. 1 så skal jeg have alle disse lagt sammen eller turid kunne være 2 og så skulle disse så lægges sammen..
sådan at slutresultatet skulle ud som følgende :

turid:  målinger(tanknr-timer)
1      4
2      8
3      5
4      13

Håber det giver en eller anden form for mening.. på forhånd tak
Avatar billede bennytordrup Nybegynder
20. december 2001 - 11:16 #1
select TurID, count(PrimKey) from
(select distinct TurID, (ltrim(tanknr) + \'_\' + ltrim(timer)) as PrimKey
from temperaturtank) as X
group by TurID
Avatar billede ghost1 Nybegynder
20. december 2001 - 11:28 #2
dooh , ja selvfølgelig - tusind tak skal du have:)

Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester