Avatar billede lasseo Nybegynder
27. december 2001 - 10:00 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Excel - database

En større opgave i Excel 2000.
Opgaven skal løses til andre brugere, så den skal være både brugervenlig og hurtig at afvikle med op til 2000 datasæt.
Inputdata er:
*Projektnr. (fra 6 til 12 numeriske cifre, der kun må forekomme een gang hver. Kontrol heraf ved indtastning ønskelig)
*Kundenavn (indtil 40 karakter alfanumerisk. Gerne mulighed for opslag blandt kunder på eksisterende projekter ved opslag)
*Land (kundens oprindelsesland. Gerne mulighed for opslag i liste ved indtastning)
*Sælger (Indtil 30 karakterer alfabetisk. Ved indtastning mulighed for opslag blandt eksisterende - som kundenavn)
*Projektgruppe (kode på 3 bogstaver. mulighed for valg blandt 12 forhåndsdefinerede grupper)
*Projektstatus (kode på 1 bogstav. Mulighed for valg blandt 4 koder)
*Forkalkuleret omsætning (numerisk - alt i samme valuta)
*Forkalkuleret dækningsbidrag (numerisk)
*Dækningsgrad (beregnet)
(Ovenstående 3 variable gentages for budget (ej projektnr.) og realiseret, så i alt 3 datasæt findes)
*Ordredato (dd-mm-åååå)
*Omsætningsdato (dd-mm-åååå)

På baggrund af disse variable ønskes flere rapporter.
1. Ordreindgang for ugen med:
Sælger / ugens ordreindgang, DB og DG / ordreindgang år til dato, DB og DG / Budget år til dato - oms, DB og DG.
Når data er indtastet ønskes denne rapport bestilt ved få anslag:
1. Vælg rapportnavn
2. Vælg fra dato og til dato eller vælg ugenr.

Er der nogen der har et godt eksempel?
27. december 2001 - 10:50 #1
Det lyder som en spændende opgave, som jeg godt løse, dog skal der lidt mere end point til. www.win-consult.com
Avatar billede lasseo Nybegynder
27. december 2001 - 14:18 #2
Det lyder fair - er vi nærmere nu?
Avatar billede janvogt Praktikant
27. december 2001 - 15:19 #3
Hvis det skal være en \"Jaguar-model\" vil jeg give Flemming ret i, at der skal mere end point til, men jeg vil da gerne prøve at danne et overblik over opgaven og se, hvad der kræves. Måske skal der i virkeligheden ikke så meget til. Jeg har før lavet modeller til opfølgning på salgsdata.

Hvis du evt. har et ark med nogle eksempeldata samt eksempler på de rapporter du ønsker, kan du evt. sende dem til jan_vogt_hansen@hotmail.com.
Avatar billede lasseo Nybegynder
27. december 2001 - 15:59 #4
Enig med Flemming og Jan i at en fuld løsning af opgaven er uden for rammerne af points, men det kunne være, der var nogen der havde et eksempel liggende med lignende opgaver?
Avatar billede lasseo Nybegynder
28. december 2001 - 15:36 #5
Opgaven er rigelig stor til eksperten.
Jan har trukket mig igang og får - ovenpå julen - de fleste points. Også en lille trøstepræmie til Flemming, som også kommen med en fair kommentar.

Avatar billede lasseo Nybegynder
28. december 2001 - 15:37 #6
..Hvis ellers de vil komme med svar, så jeg kan tildele dem points?
Avatar billede janvogt Praktikant
28. december 2001 - 15:41 #7
Du er altid velkommen til at stille spørgsmål til den model jeg har sendt - bare jeg ikke tvinges til at svare på dem ... (højst sandsynligt kan jeg slet ikke lade være ... :-)
Spændende opgave forøvrigt.

Godt nytår
28. december 2001 - 23:08 #8
jan> jeg vil gerne se din model
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester