Avatar billede bobbedude Nybegynder
02. januar 2002 - 10:11 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Top Site og TGP script

Er der nogen der kender et sted hvor man kan hente disse script i ASP ? ikke Perl dem har jeg.
Avatar billede tmceu Praktikant
02. januar 2002 - 12:01 #1
Prøv med www.hotscripts.com
Avatar billede bocker Nybegynder
02. januar 2002 - 17:24 #2
Nu ved jeg ikke hvor meget kendskab du har til ASP, men det er ikke så svært at lave det. TGP scriptet kan du jo bare tage et nyhedsmodul og ændre lidt på, så du har link titel og url i stedet for overskrift og nyhed.

Top Site er også rimelig lige til. En database med følgende:

[Sites]
Title
Url
HitsIn
HitsOut

Her laver du så en side hvor du sortere efter antallet af hits de har sendt til dig (HitsIn). Derudover over har du en side vi kan kalde in.asp og en vi kan kalde out.asp.

Disse kalder du med out.asp?id=x / in.asp?id=x. Hver gang den bliver kaldt opdaterer du det kaldte id.

Så mangler du ikke andet end et script der kan nulstille systemet automatisk, og måske lave sideinddeling, ip check osv.
Avatar billede bobbedude Nybegynder
02. januar 2002 - 17:34 #3
bocker hvormange point skal du have for at lave det ?
Avatar billede bobbedude Nybegynder
02. januar 2002 - 23:55 #4
Har lavet det med cgi
Avatar billede bocker Nybegynder
03. januar 2002 - 10:50 #5
Tjae gad alligevel ikke til at rode med det ;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester