Avatar billede oersted-pedersen Nybegynder
03. januar 2002 - 22:59 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Microsoft Sam !?

Hvad skal den bruges til..eller nærmere hvordan ?
Jeg har hørt man kan stemmestyrer aktivering af sine applicationer og få læst tekster op. Det eneste sted jeg kan finde noget med stemmstyring er i kontrolpanel->Tale, hvor man kan vælge stemme(Her findes kun Sam)hvor man kan afprøve en tekst. -Men hvordan bruger man dette aktivt i styresystemet - skal man have andre specielle programmer installeret ?

Mvh.
MØP
Avatar billede rostved17 Nybegynder
03. januar 2002 - 23:05 #1
Der er en feature i Office XP, hvor man kan få læst teksten op.

Den er i hvert fald i den engelske version :o)
Avatar billede resten Nybegynder
04. januar 2002 - 08:56 #2
tekkst-til-tale er muligheden for at bruge operativsystemet til at afspille trykt tekst som talte ord. En intern driver, kaldet et program for tekst-til-tale, genkender tekst og bruger en syntetiseret stemme, der er valgt blandt mange foruddefinerede stemmer, til at udtale den skrevne tekst. Der installeres et program for tekst-til-tale sammen med operativsystemet. Du kan også anskaffe programmer fra andre producenter. Disse programmer bruger ofte en bestemt jargon eller et bestemt ordforråd, f.eks. en fagordbog inden for medicin eller jura. De kan også bruge forskellige stemmer til lokale dialekter som f.eks. britisk engelsk eller forskellige sprog som f.eks. tysk, fransk eller russisk. Yderligere oplysninger om andre producenter, der kan levere SAPI 5-kompatible komponenter, finder du på siden Tredjepartsprodukter.

Fanen Tekst-til-tale i Taleegenskaber i Kontrolpanel indeholder indstillinger til hvert enkelt program for tekst-til-tale. Yderligere oplysninger finder du i de enkelte Hjælp-emner. Foruden de generelle indstillinger kan hvert program have et sæt indstillinger til særskilte funktioner. Derfor er dialogboksene ikke helt ens. Det er muligt, at der ikke findes specialfunktioner, og visse egenskabsknapper ikke har en tilhørende dialogbokse.
Avatar billede oersted-pedersen Nybegynder
05. januar 2002 - 23:53 #3
Hvad med stemmestyring af div. programmer - skal man have plus pakken ?
Avatar billede resten Nybegynder
18. januar 2002 - 03:27 #4
nej
Avatar billede mr.oersted Nybegynder
18. januar 2002 - 06:37 #5
øh..ok... hvad og hvordan så ?
Avatar billede oersted-pedersen Nybegynder
15. februar 2002 - 22:11 #6
?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester