Avatar billede leeche Nybegynder
04. januar 2002 - 13:16 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Load musik

Hej.
Hvordan laver man en loader som kan loade musik. jeg har lavet en til mit grafik, men den virker ikke til mine loops.
Avatar billede lingoman Nybegynder
04. januar 2002 - 14:25 #1
getBytesloaded() og andre kommandoer man bruger til loader indikatorer opdaterer kun værdierne til nye for hver ny frame der bliver loaded ind. Hvis alle dine elementer som skal loades befinder sig på et eller flere grafik elementers keyframes vil man derfor altid indlæse dem samtidig med grafikken
mvh geo
Avatar billede barklund Nybegynder
06. januar 2002 - 15:57 #2
Så vidt jeg ved, så bliver lyde loaded før første frame af grafikken, og derfor kan dette ikke laves... :o(
Avatar billede lingoman Nybegynder
07. januar 2002 - 01:50 #3
Jeg har en simpel preloader som viser procent loaded på en 64k lydfil. Selve preloader teksten+ loading bar fylder 16 k. Her bliver de 16 k loaded ind først for at derefter vise hvor meget der er hentet. Når teksten viser 100% begynder lyden at afspille.

Hvis jeg skal sende den til dig må du lige smide mig en mail med dit brugernavn og ref: http://www.eksperten.dk/spm/154012

mvh geo

geo@lingoman.dk
Avatar billede barklund Nybegynder
07. januar 2002 - 10:15 #4
Jeg var ellers sikker på, at lyd brugt på frames og buttons (og ikke med linkage i Library) blev loaded før grafikken og dermed før første frame, men der tager jeg måske fejl...
Avatar billede lingoman Nybegynder
16. januar 2002 - 15:52 #5
tak for point :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester