Avatar billede avlund Nybegynder
07. januar 2002 - 21:33 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Skummelt Access/ODBC-problem

Hej hej.

Jeg har et netværk med en server og en klient. Normalt, når jeg skal teste mine ændringer på websider, uploader jeg det bare direkte til serveren og kigger på det der, no problem. Nu er der imidlertid kunder i biksen (læs: besøgende) på et jævnligt basis, og derfor går det ikke rigtigt at eksperimentere på serveren som det passer mig.

OK! Så jeg har mappet server-drevet, lavet en ODBC-reference (System-DSN) der er magen til den på serveren, gjort siden til primær (eneste) side i IIS på klienten, og prøver ellers at køre siderne på localhost. Ha ha, skråt op, siger IE så. Eller nærmere betegnet:

Avatar billede avlund Nybegynder
07. januar 2002 - 21:34 #1
Hov, det gik for hurtigt:

Error Type:
Microsoft OLE DB Provider for ODBC Drivers (0x80004005)
[Microsoft][ODBC Microsoft Access Driver] \'(unknown)\' is not a valid path. Make sure that the path name is spelled correctly and that you are connected to the server on which the file resides.
/inc/msgsql.asp, line 6


På den linie er min dsn-streng.

Bruger XP v.2600 på klienten og 2K Adv Server som server. Alle drev er sharet i hoved og r#v. Nogle forslag?
Avatar billede avlund Nybegynder
07. januar 2002 - 21:38 #2
Jeg har i øvrigt forsøgt at flytte filen (databasen) over til klienten, men den vil stadig ikke kendes ved den, så måske er det ikke et permission-problem. Hmm?
Avatar billede avlund Nybegynder
07. januar 2002 - 22:48 #3
...men når jeg lader ODBC føre til den fil, virker det. Hjælp, hjælp, hjælp.
Avatar billede avlund Nybegynder
07. januar 2002 - 23:04 #4
Problem løst, jeg lavede mit eget login standard og pillede ved nogle permissions. Tak for hjælpen!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester