09. januar 2002 - 18:28Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Hvad tager man i løn (html og flash)?
Jeg er lige blevet tilbudt at jeg skal lave freelance arbejde for et andet firma, og de spørger hvad jeg skal have i timen. Da jeg ikke har arbejdet freelance før, ved jeg ikke hvad jeg skal tage for det. Det drejer sig om html programering og flash programering.
Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?
Slettet bruger
09. januar 2002 - 18:34#1
tjaaaa..... hva ka du få dig til at ta - jeg plejer at ta 300-500 for at lave bannere :) og det tager ca 2 timer. men jeg skal jo heller ikk leve af det.
Hvis det ikke er til forbrugere plejer man at angive det uden moms. Det er faktisk så normalt, at de fleste siger \"altid\". Men loven siger faktisk, at hvis man nævner et beløb \"uden moms\", så *skal* det angives, uanset hvem det er stilet til.
De beløb jeg angav er så upræcise, at du må sådan set selv vælge, om det skal være med eller uden moms. :)
chries > Man \"betragter\" ikke noget som en ansættelse. Enten er du ansat, eller også er du ikke. Dvs. enten skal arbejdsgiveren have dit skattekort, cpr-nummer osv, eller også sender du en regning/faktura.
I sidste tilfælle er du måske momsregistreret, og i så fald skal kunden betale moms.
man kan vel stort set sige at du kan tage så meget som kunden er parat til at betale .... normalt vil kunden sammenligne det produkt vedkommende får ud af det med den samlede pris han har betalt
jeg vrøvler lidt, men det jeg vil frem til er, at jo hurtigere man arbejder, jo mere er man værd i timen .... hvis et produkt for en kunde er f.eks 2000 værd, så kan du tage 2000 i timen hvis du kan lave det på en time, men kun 20 i timen hvis du er 100 timer om det
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.