29. april 2000 - 20:27Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Richedit
Davs... jeg vil gerne gøre så min rich edit hele tiden er ved bunden, nogen der kan hjælpe? Jeg bruger følgende kode, men den går kun en linje ned også selvom den linje der bliver skrevet fylder f.eks. 2 linjer: SendMessage(MainForm.Status.Handle, EM_LINESCROLL, 0, 1);
AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.
Har du prøvet det? Jeg har ført fået det til at virke ved et tekst-komponent (det var vistnok TMemo). Hvis TRichedit og TMemo har den samme ancestor, så virker det sikkert også i TRichEdit.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.