Avatar billede nielswb Novice
18. januar 2002 - 11:11 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Store og små bogstaver

Jeg har nogle felter i en base, hvor det er meningen at der skal stå en tekst, som består af 2 store + 3 små bogstaver (fex. PAvnt). Problemet er at den eneste måde jeg pt. kan fylde disse felter korrekt er ved at kopiere fra Excel (som kun korrigerer ved 1. indtastning men accepterer når jeg \"insisterer\") - og det endda kun når jeg indsætter en hel kolonne; ved indsætning i enkelt felt retter Access ligesom ved indtastning til (fex.) Pavnt. Hvis kombinationen består af 3 store+2 små er der ingen problemer.
Mao.: Hvordan sætter jeg den interne skolelærer ud af funktion så jeg selv 100% kan styre store og små bogstaver?
18. januar 2002 - 11:15 #1
Gå i funktioner->Autokorrektur og slå det fra....
Avatar billede nielswb Novice
18. januar 2002 - 13:11 #2
Der er vist et gammelt ordsprog om træer, skov og evnen til at se  %)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester