22. januar 2002 - 13:07Der er
4 kommentarer og 1 løsning
"Klikbar" liste med Strings...
Hej!
Jeg er relativt ny indenfor Java-programmering, og jeg er kommet til at sidde lidt fast i et lille program, jeg er ved at lave.
Jeg har brug for at lave en liste, der består af en række Strings fra et array - der skal altså kunne tilføjes og fjernes elementer fra listen. Hver af disse strings skal så være tilknyttet én eller anden form for ActionListener, således at når der klikkes på én af dem, skal indholdet i et JTextArea ændre sig... Især det første har jeg problemer med. Hvilken form for liste skal jeg bruge til dette?? Jeg har rodet lidt med både JTable, JList og JTextArea, og jeg kan sagtens få data sat ind. Jeg kan bare ikke finde ud af at tilføje muligheden for at aktivere en metode ved at trykke på et element i listen.
Jeg uddyber lige dit svar lidt disky... JList list = new JList(array); list.addListSelectionListener(new ChoiceListener()); private final class ChoiceListener implements ListSelectionListener { public void valueChanged(ListSelectionEvent e) { enellerandenfunktionderskalgørenoget(list.getSelectedIndex()); } }
Opbygningen af din side skal så være: public class navn { public static void main(String[] args) { new windowsGUI(); }
public windowsGUI() { JList list = new JList(array); list.addListSelectionListener(new ChoiceListener()); og alt det andet kode til dit program... } private final class ChoiceListener implements ListSelectionListener { public void valueChanged(ListSelectionEvent e) { enellerandenfunktionderskalgørenoget(list.getSelectedIndex()); } } Public void funktionnavn(int c) { //Grunden til det er int c er at getSelectedIndex() returnere værdien for pladsen i arrayet... } }
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.