Avatar billede beyer Nybegynder
25. januar 2002 - 09:44 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Flere MOUSEOVER effekter kombineret

På min www.tubavej.dk har jeg en menu, der blandt andet indeholder 3 ikoner (søg, kontakt og home). Disse ikoner skifter udseende, når man ruller over med musen, lavet med MOUSEOVER.

Jeg vil dog gerne have den til at udføre en handling mere, når jeg ruller musen over, nemlig en besked i windows status baren - fx "Skriv til os". Jeg er klar over, at jeg skal bruge elementer fra dette: onMouseOver=" window.status='Skriv til os'; return true" onMouseOut="window.status=' '; return true".

Hvordan sammenskriver jeg koderne, så den kan udføre 2 handlinger, når musen ruller over?

På forhånd tak og god weekend :o)
Avatar billede hirayz Nybegynder
25. januar 2002 - 09:46 #1
onMouseOver="skift billed;window.status='Skriv til os'; return true"
Avatar billede hirayz Nybegynder
25. januar 2002 - 09:47 #2
ONMOUSEOVER="changeImages('soeg_01', 'grafik/soeg_02.gif'); return true;onMouseOver="skift billed;window.status='Skriv til os'; return true" "
Avatar billede beyer Nybegynder
25. januar 2002 - 13:29 #3
Det virker ikke! Prøv at gå ind på www.tubavej.dk igen for at se, hvad det giver af fejl.
Avatar billede beyer Nybegynder
26. januar 2002 - 16:39 #4
Hmmm - ingen kan besvare!!!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester