25. januar 2002 - 23:42Der er
14 kommentarer og 1 løsning
Hvordan kommer jeg på stofa fra Red Hat 7.2 ? Den melder "No route to host"?
Hej med jer! Hvordan kommer jeg på stofanet fra red hat? Når jeg har indstillet min IP-adresse og gateway osv. i network configuration jf. mine stofapapirer, derefter prøver jeg så at skrive: Telnet 192.168.30.2 259 Men så meldes der "No route to host" ?!
Jeg har prøvet at sætte netkortets irq til 11, men det kan ikke initialiseres?! Jeg ved ikke om det er den rigtige IRQ? Hvordan tjekker jeg det? (Og jeg har ikke windows installeret på maskinen)
Jeps, både ip-adresse osv fra mine stofapapirer er indtastet under installationen og jeg har tjekket efterfølgende for fejl. Under opstarten skriver den eth0 [OK]. Og kortet hedder ganske rigtigt ne2k-pci.
Nej, jeg kan ikke pinge noget som helst, den melder network unreachable. (Bispørgsmål: jeg læser en stor fed bog om redhat 7.2, og kommandoer som netconf, xconfig og linuxconf m.fl. virker ikke ? hvordan kan det være?)
du har nok ikke installeret dem. Prøv lige at se hvad der står i /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0 Der skulle gerne stå din ip og gatewayen plus lidt mere.
Det er lidt mærkeligt, at du ikke engang kan pinge dit eget netkort.
Jeg sidder i øjeblikket ikke i nærheden af min egen Linux maskine, men den kører altså upåklageligt med RH 7.1 på stofanet.
I filen ifcfg-eth0 står der de rigtige ip adresser jeg har indtastet, men udover det står der følgende, som jeg ikke ved hvad er: onboot=yes userctl=no network=192.168.163.0 broadcast=192.168.163.255 peerdns=no
Prøv at se om det stemmer nogenlunde overens med dine! Enkelt ting omkring Forward i sysctl.conf og network skal du ikke nødvendigvis bruge, da de primær er der for at jeg kan bruge maskinen som gateway.
Ok, nu har jeg geninstalleret og jeg kan nu pinge netkortet, hvilket jeg ikke kunne før af en eller anden underlig årsag. Men jeg kan stadig ikke komme på stofa :(. Den melder stadig "no route to host" og når jeg prøver at pinge 192.168.30.2 melder den "network unreachable". Det er vildt mærkeligt, for stofa virker på min windows maskine med nøjagtig samme indstillinger!
OK! Nu fandt jeg ud af det efter at ha' kigget under "Netværk" her på eksperten. Man skal åbentbart slukke sit modem og tænde det igen, når man skifter computer/netkort. Så det har virket hele tiden, ihhh altså! Tak for hjælpen, du får selvfølgelig dine point, hvis du laver et svar :)
Storartet - Det var faktisk lige nøjagtigt det jeg fiskede efter da, jeg spurgte om du kunne pinge gateway og netkort. For kunne du det, men ikke login serveren. Ville mit næste spørgsmål nemlig have været om du brugte et andet netkort end det du plejede. Ærgeligt at vi ikke ramte plet første gang :-(
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.