Avatar billede crude Nybegynder
30. januar 2002 - 18:28 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Kan ikke få compiler til at virke!

Hej, jeg er ny inden for Java, og kan ikke få min compiler til at virke, JDK 2. Hvor skal man desuden åbne programmet, eller er der noget jeg har misforstået?? Tak
Avatar billede soreno Praktikant
30. januar 2002 - 18:32 #1
hvis du bruger windows så download jcreator fra www.jcreator.com og brug det som udviklingsmiljø. Den kan kompilere og eksekvere for dig. Du skal bare sætte path til dit jdk bibliotek, og så er du kørende.

Hvis du vil brug kommandolinien så:
javac MinKlasse.java
java MinMainKlasse
Avatar billede crude Nybegynder
30. januar 2002 - 20:15 #2
Det kan jeg bruge! Tak
Avatar billede disky Nybegynder
31. januar 2002 - 08:43 #3
Drop jcreator det er kun en trial version.

Download Forte fra www.javasoft.com det er et fuldt prof. værktøj som er helt gratis, og har hurtige løbende opdateringer.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester