30. januar 2002 - 21:44Der er
25 kommentarer og 1 løsning
Hjemmenetværk...
Hej eksperter,
jeg har et almindeligt hjemmenetværk med 2 maskiner og en server på. Min maskine og min fars.
Jeg synes det går UTROLIGT langsomt når jeg sender eller hiver filer fra serveren, da netværket er 100 mbit. Jeg sender til serveren med 40-70 kb/sek. Jeg kan se det med et du meter, men hvis jeg f.eks. sender en [LOVLIG] film over, tager det ca 10 min. Da filen kun fylder lidt under 650 mb fatter jeg det ikke. Her er datane af maskinerne:
Min: AMD Athlon TB 1400 mhz, 512mb ram,10/100 mbit netkort, 60 GB Maxtor 60 gb hdd. Resten er vel lige meget?
min fars: AMD k6-2 300 mhz, 100 mbit PLANET netkort, 128 mb SD ram, 6 gb IBM harddisk
Server: IBM (Bundkort og kabinet), 7200 rpm 41 gb IBM hdd, 100 mbit netkort.
Der sidder en switch i netværket, en 100 mbit.
Hvad er grunden til at det er så langsomt?? (Serveren kører win98(scsi kortet virker ikke med andet)) Min kører med win2k (SP2) Min fars kører win98-2
Jeg vil give op til 100 point for et virkende svar. (Når jeg har skaffet dem)
På maskinen med Win2K, skal Guest Account enables. Det gør du så ledes : Kontrol Panel --> Computer Management --> Users & Groups --> Users, der efter går du ind i egenskaberne for Guest Account og slår Disabled fra.
650 mb på 10 minutter er ca 1.08mb i sekundet, det er normalt for et 10 mb netværk, du kan nok forvente at komme op på 3 - 4 mb, med de rigtige gode netkort.
Du kan evt. prøve at sætte en ftp server op og hente via den istedet for at bruge windows share.
En lille kommentar til mit svar - Vil bare lige forklare hvad jeg mente med "det":
prøvede du at disable "network acces control..." !
Ned i "START" - "My Network Places", højreklik og vælg "Properties". Dernæst højreklikkerdu på "Local Area Connection", hvor du også vælger "Properties". Klik på "Authentication" og her fjerner du så fluebenet i "Enable network access control using IEEE 802.1X".
undskyld.. jeg var lige væk.. jeg er ved at modde mit kabinet.. men anyway så bruger jeg Win2000 på min egen og win98 på serveren.. der gælder det der jo ikke..
nu ved jeg ikke hvilke harddiske du har, men de kan også gøre det langsomt for dig.
Hvis du vil sikre dig et godt netværk, burde du købe Intel EtherExpress Pro/100+ Bulk, de koster godt nok omkring 400 kr stykket.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.