31. januar 2002 - 14:12Der er
25 kommentarer og 1 løsning
installation af harddisk
Jeg har købt en ny harddisk - men kan ikke rigtig få den til at virke. Har instillet min gamle til master med slave, og den nye til slave. Jeg har fundet et program der hjælper mig med at installere, men når jeg booter kan den ikke finde den nye disk, i hvert fald ikke rigtigt... Hvad gør man så?
booter på diskette. starter programmet fdisk. skifter til hd2 opretter primær paritition lukker fdisk ned og genstarter booter på diskette format drev: (hvor drev = bogstavet af den nye HD... f.eks d .. format d:)
Uden at vide hvilket mobo du har vil jeg sige at du ikke behøver at flashe din bios. Istedet skal du hos seagate hente et diskformateringsværktøj plus div værktøjer til installation af harddisk.
Jeg har nu forsøgt at sætte disken i en nyere maskine, og her ser det ud til at den virker. Den kan i hvert fald godt findes i bios. Jeg har forsøgt at bruge forskellige af de programmer seagate har liggende, men de virker kun hvis disken kan ses i bios. Er det farligt at installere ny bios?
Nej ikke farligt , kun hvis det går galt så risikerer man at sidde med en comp der kun kan bootes ved at installere ny bios chip , dog kun sjældne tilfælde , men det virker lidt drastisk at flashe sin bios for at finde en hd , dog kunne noget tyde på at det er løsningen hvis seagate's værktøjer ikke kan installere den. Har du prøvet installationswizarden ?
Husker du ved anden genstart at den skal boote fra hd og ikke cd rom? Jeg mener når du har installeret , går ud fra at det er hvad du refererer til når du siger at den går i sort......
Jeg kommer aldrig til at boote efter at drevet er installeret. Jeg installerer drevet, windows starter og wiskwiz skriver at den regner med at finden drevet og at den vil lukke ned. Så går den i sort og får aldrig lukket ned.
Det tyder på at en bios update kunne afhjælpe problemet.
Mit forslag : Sæt den som master og eneste disk på ide 0, sæt cdrom som master på ide 1. Boot med diagnosticeringsdisk i A:\, kør low-level formatering og diagnose på disken , evt. indstille den manuelt i bios for at kunne findes , hvis intet af dette kan lade sig gøre eller hjælper så prøve at flashe bios.
Jeg har lige sat ny 60gb hd i min pc den kunne heller ej finde den for min bios og bundkort understøtter kun op til 30gb Men kig på hd´en og skriv antal head, sectors og cyl ind i bios manuel. Fdisk og del din disk formater den og så er den hjemme. Del på 30gb så er du sikker på den understøttes.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.