Avatar billede qzar Nybegynder
04. februar 2002 - 13:08 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Brevhoved og Fod?

Hej eksperter !

Jeg har nu lavet 2 billedet. Bredden er præcis samme størrelse som en A4....og højden er ligestor på både hoved og fod. Nu vil jeg have en skabelon i word xp engelsk version så når jeg arbejder i den skabelon så bliver hovedet tilføjet helt oppe i toppen af alle siderne og foden i bunden af alle siderne....Hvordan gør jeg?


-Jonas
Avatar billede rvm Nybegynder
04. februar 2002 - 13:16 #1
Tryk vis sidehoved/sidefod
Indsæt billedet i toppen
På værktøjslinien der er fremkommet (sidehoved og sidefod) trykker du nu "Skift mellem sidehoved og sidefod
Nu er du i sidefoden
Indsæt dit billede og tryk luk på værktøjslinien

Håbder dette hjælper dig selvom det er på dansk *S*
Avatar billede qzar Nybegynder
04. februar 2002 - 13:17 #2
Det skal selføleglig ikke være sådan at hvis man skriver noget så bliver det nedeste billed rykket ned..Nej det skal skam blive hvor det er. Og Det øverste billede skal være muligt at skifte ud da jeg har lavet et billed til hvert enkelt side!
Avatar billede rvm Nybegynder
04. februar 2002 - 13:41 #3
Hej qzar

Når du har sat i billede i sidefoden eller i sidehovedet, så står det fast og rykker ikke i forhold til teksten.

Hvis du ønsker at sætte et nyt billede ind, så husk at sidehovedet/sidefoden du sætter billedet ind i ikke skal have typen "samme som forrige" - en knap på værktøjslinien.
Avatar billede elvin Nybegynder
04. februar 2002 - 17:52 #4
Du kan også oprette en tekstbox og indsætte billedet i boksen- så har du mulighed for, at flytte rundt med dit billede
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester