05. februar 2002 - 08:52Der er
3 kommentarer og 1 løsning
filesystemobject
Hej!
jeg prøver at skrive filer ned i en database binary, men jeg kan ikke rigtig få filstørrelse med. Det er word-dokumenter jeg skal finde filstørrelsen på.
Set fso = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
Source = "D:\testfiler\"
'kan jeg bruge denne her? 'set f = fso.GetFileName("D:\testfiler\filnavn.doc")
Set objRS = Server.CreateObject("adodb.recordset")
Selvfølgelig... Ved du i øvrigt hvordan man skriver binary ned i database gennem et VB-program? Jeg har lavet ovenstående kode der anvender SoftArtisans.FileUp-komponenten.
I VB ser min kode således ud:
Dim fso As Scripting.FileSystemObject Dim fs As Scripting.File
Set fso = New Scripting.FileSystemObject
Source = "C:\filer\"
ConnectionstringToDB = "xxx" Dim objConn As New ADODB.Connection objConn.Open (ConnectionstringToDB)
If fso.FolderExists(Source) Then Set myFolder = fso.GetFolder(Source) Set myFiles = myFolder.Files
For Each Item In myFiles
FileName = Item.Name FileSize = Item.Size
objConn.Execute ("INSERT INTO tabel (File_Name,File_Size) VALUES ('" & FileName & "','" & FileSize & "')") Next End If
Set fso = Nothing
der er noget der hedder cFileStream, men jeg kan ikke rigtig finde ud af at bruge det rigtigt. Har du noget eks. på det?
hmm, det er faktisk ret længe siden jeg har brugt det, men der var faktisk et eksempel her på eksperten forleden. Prøv at søge efter det, ellers sig til så vil jeg forsøge at finde noget.
jeg har søgt på det, men har ikke rigtig kunne finde nogle eksempler med binary. Du må meget gerne hjælpe!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.