08. februar 2002 - 00:03Der er
6 kommentarer og 1 løsning
kan man se password?
Jeg har lavet en form for admin-side hvor man logger ind via en formular, som når der submittes sender en videre til en asp-fil som bla. indeholder passwordet. Er passwordet rigtigt sendes man videre hvis ike returneres man.
Så er det jeg vil vide, om man på nogen måder kan komm ind og læse denne asp-fil og derved få passwordet?
Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.
Det kræver dog, at dem, der har sat webhotellet op, har gjort det korrekt. Der er desværre grelle eksempler på, at det er gjort forkert - også på eksisterende danske webhoteller.
Det bedste man - efter min mening - kan gøre, er at kontrollere det selv, og beklage sig højlydt til webhotellet, hvis man kan.
Takker for det. Jeg overvejede ellers at smide password i en database istedet, men mente også at det var sikrere med asp'en, skulle bare lige bekræftes.
Du får ikke nogen løsning af mig til at "hacke" dig ind på andre brugeres konti. Hvis du ikke selv kan finde ud af det, så glem det.
Men man skal sikre sig, at webhotellet er sikkert, således at andre på samme webhotel ikke kan se filerne. Be' dit webhotel om en garanti for at det ikke kan lade sig gøre.
At omdøbe en .mdb fil til .asp hjælper intet i den sammenhæng.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.