Avatar billede rp Nybegynder
08. februar 2002 - 10:53 Der er 4 kommentarer og
2 løsninger

internet i boligforening

Jeg har lavet et nætværk i vores boligforening, hvor der skal være adgang til internettet, foreningen består af ca. 800 lejligheder hvoraf ca. 300 vil være med til at starte med.

Nettet er lavet med en fiber backbone og derfra et k5e kabel ud til hver lejlighed

mit spørgsmål går ud på hvad der er bedst til styring at internetdelingen, skal det være en DHCP switch - en Win2000 server eller en Linux/freebsd server.

Når jeg skriver bedst mener jeg stabalitet og sikkerhed
Avatar billede praetorian Nybegynder
08. februar 2002 - 11:03 #1
Tror lige at jeg hopper med her.
Avatar billede jmarkling Nybegynder
08. februar 2002 - 11:22 #2
DHCP switch er ok, men den kan ikke styre båndbredde delingen, så du risikerer bare er der er en nød der sluger al båndbredden osv. Men det ellers er den en god løsning, den er lige ud af landevejen. Det bedste vil nok være en Linux/freebsb server, da der er bedre mulighed for overvågning. Win2000 er osse en god løsning og du kan osse sætte den op NAPT så du undgår uønsket besøg i det lokalenetværk...
Avatar billede rp Nybegynder
08. februar 2002 - 12:29 #3
har bare hørt fra andre at win2000 kan have problemer med at styre så mange brugere, at serveren går ned ret tit
Avatar billede karlslund Nybegynder
08. februar 2002 - 13:12 #4
Når det er i den størrelse, bør du nok købe en decideret firewall.

CheckPoint FireWall-1 har et modul der hedder FloodGate. Den kan lave båndbredde-begrænsning og fordeling.

Du kan sikkert godt lokke en Linux til det samme, men mon ikke pengene er givet godt nok ud, især når vi snakker så mange (potentielt sure) brugere.
Avatar billede rp Nybegynder
08. februar 2002 - 13:37 #5
hvis jeg vælger freebsd kan man så fjernstyre proxyserver og hvilke proxyserver vil være god til dette project
Avatar billede perhenriksen Nybegynder
08. februar 2002 - 18:10 #6
Hopper lige med på en lytter :o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester